Spis treści
Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

Za co zwrot kosztów przy pracy zdalnej?
Już od 7 kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące zwrot kosztu pieniędzy w przypadku pracy zdalnej. Pracodawcy będą musieli zapewnić urządzenia i materiały do pracy w formie home office, ale nie tylko! Będą oni musieli również pokryć koszty usługi za energię i telekomunikację. Pracodawca dokładnie zapłaci za:
- energię elektryczną, a dokładnie koszta wynikające z pobierania jej przez urządzenia służące do pracy zdalnej.
- koszty usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu.
- instalację, eksplorację oraz serwisowanie narzędzi niezbędnych w pracy zdalnej.
Polecamy
Zwrot kosztów za pracę z domu ma być zwolniony z obciążeń ZUS oraz PIT.
Pracodawca zwróci za prąd i internet?
W ramach nowo przyjętej nowelizacji Kodeksu Pracy pracodawcy mają nałożony obowiązek zwracania kosztów za energię elektryczną poprzez ryczałt lub ekwiwalent pieniężny. Ustawa nie reguluje, jak wysokie mają być dopłaty, choć prognozy już przewidują wysokość zwrotu. Przedstawia je m.in. Business Insider. Tu za prąd można spodziewać się około 30 gr/h dopłaty za prąd - przy 8-godzinnym trybie pracy daje 2,4 zł dziennie i około 50 złotych na miesiąc (przy 21 dniach roboczych). To ma być nieopodatkowane i nieoskładkowane.
Z kolei infor.pl podaje, że średni rachunek za dekoder z internetem opiewa na kwotę 100 złotych miesięcznie, co w wymiarze 8 godzin dziennego użytkowania daje około 40 zł na miesiąc - przy wykorzystaniu służbowym.
Polecamy
Co z rozliczaniem pracy zdalnej przy nieobecności pracownika?
Obecne przepisy nie precyzują kwestii rozliczania kosztów pracy w przypadku zachorowania pracownika lub pójścia na urlop.Tu zapewne można się spodziewać dokonywania indywidualnej interpretacji podatkowej przez odpowiednie organy. Można przypuszczać, że pracodawcy zaczną ucinać część dopłat (jeśli pracownika nie będzie przez większą część miesiąca), aby uniknąć w ten sposób zarzutu próby omijania podatku - a to pracodawcy mógłby zarzucić fiskus.
Praca zdalna 2023 - zmiany w przepisach!
Praca zdalna jest określana jako częściowo bądź całkowicie wykonywana praca, która jest wyznaczana przez pracownika i ustalana z pracodawcą. Nie oznacza to więc wyłącznie pracy z domu, ale również pozwala na pracę np. w trakcie wyjazdów. Należy jednak pamiętać o tym, że stanowisko pracownika zdalnego powinno być dostosowane do wymogów przepisów BHP!