Umowa o pracę tymczasową. Jakie prawa przysługują zatrudnionym tymczasowo? Ile maksymalnie może trwać taka umowa o pracę: 10.02.2020 r

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
123RF
Bezrobotni, poszukujący pracy, studenci czy nawet uczniowie mogą podejmować pracę tymczasową. Wyjaśniamy, na jakich zasadach jest zatrudniony pracownik tymczasowy i jakie prawa mu przysługują.

Magazynier, kasjer-sprzedawca, pomocnik biurowy i kierownik projektu – to wybrane z wielu zawodów, wykonywanych przez pracowników tymczasowych. Zatrudnienia tymczasowego (czasowego) już przed laty można było szukać w agencjach pracy, a jakże, tymczasowej. Te pośrednictwa łatały swoistą lukę zatrudnieniową, gdy w przedsiębiorstwach chwilowo (czytaj: w sezonie, chociażby urlopowym) brakowało ludzi do pracy. Tym samym „wypożyczała” pracowników tejże firmie na pewien z góry ustalony czas.

Dzisiaj rynek pracy jest chłonny także poza sezonem urlopowym, więc pracodawcy coraz chętniej interesują się podjęciem współpracy z agencją pracy tymczasowej, co za tym idzie: z osobami pracującymi na umowę o pracę tymczasową.

Umowa o pracę tymczasową – definicja

Umowa o pracę tymczasową to specyficzny rodzaj umowy o pracę (chociaż z pracownikiem tymczasowym można także podpisać umowę cywilną, np. umowę zlecenie). Jest to umowa, podpisywana na czas określony, lecz nie jest to umowa terminowa, powszechnie występująca. Zadania, powierzone do wykonania pracownikowi tymczasowemu, mają charakter doraźny (nie ciągły) lub sezonowy.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę?  Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Pracownik tymczasowy (zwany potocznie tymczasownikiem) wykonuje obowiązki, których stała kadra nie jest w stanie wykonać choćby w nadgodzinach lub ewentualnie mogłaby to zrobić, lecz zadania te nie leżą w zakresie jej obowiązków. Pracownik tymczasowy to z reguły osoba, która przejmuje obowiązki nieobecnego pracownika.

Umowa tymczasowa jest to wykonywanie przez osobę zatrudnioną zadań na rzecz konkretnego pracodawcy, z tym, że nie występują tutaj dwie, lecz trzy strony. W tym przypadku pierwsza strona to pracownik tymczasowy, którego nazwisko znalazło się w bazie agencji pracy. Druga strona to właśnie agencja pracy, która w imieniu tego pracownika szuka mu tymczasowego zajęcia. Trzecią stroną jest tzw. pracodawca-użytkownik. To do niego agencja pracy kieruje kandydata do pracy.

Kim jest pracodawca-użytkownik

Ten pracodawca-użytkownik zleca skierowanemu do niego pracownikowi określone zadania do wykonania i sprawuje nadzór nad stopniem ich wykonania, a także zapewnia pracownikowi odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto przeczytać:

Do obowiązków pracodawcy-użytkownika względem pracownika tymczasowego należy m. in.: zapewnienie pracownikowi odzieży roboczej i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej, napojów i posiłków profilaktycznych. Pracodawca-użytkownik przeprowadza szkolenia pracownika tymczasowego dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego. Jeżeli dochodzi do wypadku przy pracy z udziałem tego pracownika tymczasowego, to pracodawca-użytkownik bada okoliczności i przyczyny tego zdarzenia, przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego i informuje o tym ryzyku.

To jednak nie pracodawca-użytkownik, lecz agencja pracy tymczasowej jest nadrzędna dla pracownika tymczasowego. Ona zatrudnia tego pracownika na podstawie umowy na określony czas. Przed zawarciem umowy o pracę (lub umowy cywilnoprawnej) pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym, pracodawca użytkownik także uzgadnia z tą agencją warunki zatrudnienia nowej osoby.

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

Co powinno znaleźć się w umowie o pracę tymczasową

Umowa o pracę tymczasową podlega m. in. przepisom Ustawy z dn. 9 lipca 2003r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ustawa ta określa zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej, a także wymienia zasady kierowania tych pracowników oraz osób niebędących pracownikami agencji pracy tymczasowej do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tzw. pracodawcy użytkownika.

Polacy coraz częściej robią zakupy przez internet , wybierają wczasy i konsultują dietę. Zmiany stylu życia tworzą coraz większe możliwości na rynku pracy. Oto popularne e-zawody.

Praca online. 10 najpopularniejszych e-zawodów, które można ...

Umowa o pracę tymczasową – co powinno znaleźć się w jej zapisach:

  • rodzaj pracy, którą będzie wykonywał pracownik tymczasowy,
  • kwalifikacje i umiejętności potrzebne mu do wykonywania pracy na powierzonym stanowisku,
  • przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej,
  • wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego,
  • miejsce wykonywania pracy tymczasowej.

Pracodawca-użytkownik razem z agencją pracy tymczasowej ustalają wysokość wynagrodzenia pracownika tymczasowego, łącznie z dodatkami, przysługującymi temu pracownikowi oraz określają termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję pracy tymczasowej. Pracownik-użytkownik musi ponadto zaznajomić agencję pracy i pracownika tymczasowego z regulaminami wewnętrznymi, obowiązującymi w jego przedsiębiorstwie.

Pracownik tymczasowy a urlop wypoczynkowy

Pracownik tymczasowy musi być traktowany przez pracodawcę-użytkownika na równi z innymi osobami u tego pracodawcy zatrudnionymi. Pracownikowi tymczasowemu przysługuje zatem płatny urlop wypoczynkowy, podobnie, jak standardowym pracownikom, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

W przypadku pracownika tymczasowego urlop wypoczynkowy stanowi wymiar dwóch dni za każdy przepracowany miesiąc u danego pracodawcy-użytkownika. Jeśli jednak pracownik tymczasowy był wcześniej zatrudniony u innego pracodawcy, i tam wykorzystał przysługujący mu urlop na podstawie odrębnych przepisów, to w swojej obecnej pracy, u pracodawcy-użytkownika to wolne mu się już nie należy.

Warto przeczytać:

Gdy z kolei pracownik tymczasowy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, wówczas agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub za niewykorzystaną jego część.

Ile maksymalnie może trwać umowa o pracę tymczasową

Generalnie, agencja pracy tymczasowej może skierować pracownika tymczasowego do pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy-użytkownika przez łączny okres maksymalnie 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych miesięcy. W uzasadnionych przypadkach może to być 36 miesięcy (zamiast 18), gdy praca jest wykonywana przez pracownika tymczasowego w sposób ciągły i zastępuje on nieobecnego pracownika pracodawcy-użytkownika. Nie ma tutaj znaczenia, czy pracownik tymczasowy został zatrudniony na umowę o pracę, czy pracuje w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Czy sądzisz, że w ciągu 5 lat automatyzacja może pozbawić Cię pracy? - takie pytanie zadała Polakom firma Devire. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, pracownicy nie dostrzegają większych obaw związanych z robotami. Eksperci podkreślają jednak, że świadomość na ten temat jest zbyt niska. Zawody jakie dziś znamy mogą znikać lub przesuwać się w stronę innych kompetencji. Sprawdź w jakich sektorach pracownicy najbardziej obawiają się automatyzacja i jakie perspektywy stoją przed polskim rynkiem pracy.

Roboty pozbawią nas pracy? W tych branżach pracownicy boją s...

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku ciężarnej pracownicy tymczasowej. Jeżeli łączny okres skierowania do pracy takiej pracownicy wynosi przynajmniej 2 miesiące, a umowa miałaby ulec rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, to okres trwania takiej umowy automatycznie przedłuża się do dnia porodu, gdyż tak stanowią przepisy.

Rozwiązanie umowy o pracę tymczasową

Umowa o pracę tymczasową wygasa z dniem wskazanym w tejże umowie. Jeśli pracownik tymczasowy był zatrudniony na umowę o pracę, to agencja pracy tymczasowej wydaje mu świadectwo pracy.

Umowa o pracę tymczasową może być rozwiązana wcześniej niż ustalono w tejże umowie. To możliwe chociażby w sytuacji, gdy pracownik tymczasowy, jak się okazało, według pracodawcy-użytkownika nie sprawdził się na powierzonym mu stanowisku albo – odwrotnie - w przypadku, gdy pracownik tymczasowy stwierdza, iż powierzona mu przez pracodawcę-użytkownika praca nie odpowiada jego kwalifikacjom i ambicjom.

Strony mogą zatem szybciej się rozstać i rozwiązać tę umowę. Musi o tym być powiadomiona na piśmie także trzecia strona, czyli agencja pracy tymczasowej. Okres wypowiedzenia nie jest zawsze jednakowo długi. 3-dniowe wypowiedzenie obowiązuje, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie. 1-tygodniowe wypowiedzenie ma zastosowanie wtedy, gdy umowa o pracę została zawarta na okres powyżej 2 tygodni.

Przed nami już druga niedziela lutego - czy można 9 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Gdzie dziś można zrobić zakupy? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
asdas

W przypadku pracownika tymczasowego urlop wypoczynkowy stanowi wymiar dwóch dni za każdy przepracowany miesiąc u danego pracodawcy-użytkownika - zle to napisane czy urlop tylko przysługuje za przepracowany miesiąc? co to znaczy pozostawanie w dyspozycji - artykuł bardziej szkodzi niz pomaga....

G
Gość

Jestem pracownikiem tymczasowym już 3 lata. Niektórzy 7 lat dlatego bo mamy jakieś umowy kodeksowe. Okres 18 i 36 miesięcy nas nie dotyczy...

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu