Umowa na okres próbny. Kiedy szef może zaproponować umowę na próbę? Ile wynosi okres wypowiedzenia takiej umowy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
123RF
Kiedy szef chce sprawdzić nowego pracownika, może z nim podpisać umowę na okres próbny. W tym czasie nowo zatrudniony ma udowodnić, że sprawdzi się na zajmowanym stanowisku. Jeśli się wykaże, ma szanse na stały etat. Jeżeli nie, to firma podziękuje mu za współpracę.

Wybór kandydata podczas rekrutacji, nawet tej prowadzonej przez najlepszych specjalistów nie gwarantuje, że wybrana osoba sprawdzi się na danym stanowisku. Pracodawcy zatrudniający na etat, na swój sposób się zabezpieczają przed nietrafionymi wyborami. Nowym pracownikom wręczają umowę na okres próbny.

Umowa na okres próbny, czyli co to takiego

Umowa na okres próbny stanowi specyficzny rodzaj umowy o pracę, podlegającej przepisom Kodeksu pracy. Dla porównania: w przypadku umów cywilnoprawnych, a więc przede wszystkim umowy zlecenia i umowy o dzieło, nie stosuje się umów na czas próbny. Umowa na czas próbny, podobnie, jaka każda inna umowa, powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

Kiedy szef może zaproponować umowę na okres próbny

Pracodawca proponuje nowemu pracownikowi umowę na okres próbny, gdy chce sprawdzić, czy wybrał odpowiedniego kandydata na odpowiednie miejsce. Szef zamierza przekonać się zatem, czy nowa osoba sprosta zadaniom jej powierzonym, wykorzystując do tego swoje wykształcenie, umiejętności i kompetencje. Jeśli tak się stanie, tzn. nowy pracownik zaliczy „test”, otrzyma szansę na dalszą współpracę. Gdy natomiast pracownik się nie wykaże w oczach przełożonego, strony rozstaną się po okresie przewidzianym w umowie.

Warto przeczytać:

Pracownik także w pewien sposób testuje swoje nowe środowisko. Jeżeli mu się nie podoba charakter pracy, szefostwo albo współpracownicy, po okresie próbnym może rozstać się z pracodawcą, nawet, jeśli ten zamierza wręczyć mu normalną umowę o pracę.

Elementy umowy na czas próbny

Nie ma jednego, powszechnie obowiązującego wzoru umowy na czas próbny. Istnieją natomiast elementy, które w takiej umowie muszą się znaleźć. Są to:

 • miejscowość i data,
 • dane stron, czyli przedsiębiorstwa (pracodawcy) oraz pracownika,
 • data rozpoczęcia i zakończenia umowy na czas próbny,
 • miejsce oraz stanowisko i wymiar czasu wykonywanej pracy,
 • opis wykonywanej pracy (zadania powierzone pracownikowi),przy czym szczegółowy wykaz obowiązków może zostać podany w załączniku do umowy na czas próbny,
 • zapis mówiący o tym, że „pracodawca powierza pracownikowi określone obowiązki, z którymi tenże pracownik został wcześniej zapoznany przy podpisaniu niniejszej umowy”,
 • zapis mówiący o tym, że „pracownik oświadcza, iż zapoznał się z treścią obowiązującego u pracodawcy regulaminu pracy, innymi przepisami wewnętrznymi oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy i zobowiązuje się do ich przestrzegania i należytego wykonywania swoich obowiązków”,
 • wysokość wynagrodzenia (ze wskazaniem składników wynagrodzenia oraz premii i dodatków, określonych w przepisach o wynagrodzeniu),
 • podpisy obu stron, czyli pracownika oraz pracodawcy, ewentualnie pełnomocnika pracodawcy.

W umowie, zawieranej na czas próbny, mogą znaleźć się informacje dodatkowe, jak choćby taka, że pracodawca, za zgodą pracownika, pozwala mu podjąć więcej godzin pracy niż liczba godzin wynikająca z podpisanej umowy, natomiast przekroczenie wymiaru czasu pracy, wskazanego w umowie, uprawnia pracownika do otrzymania, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku do wynagrodzenia, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy odnośnie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Umowa na okres próbny a prawa pracownika

Umowa na czas próbny jest rodzajem umowy o pracę, a zatem pracownik ma prawa i obowiązki takie, jakby pracował na podstawie standardowej umowy o pracę. Osoba, zatrudniona na umowę na okres próbny dostaje pensję w takiej wysokości, jak inne osoby zatrudnione na takim samym stanowisku, posiadające jednakowe kwalifikacje i wykształcenie.

5 oznak, które świadczą o nieprofesjonalnym CV. Sprawdź jaki...

Pracownik będąc na umowie na czas próbny zyskuje również prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego, jak każdy pracownik etatowy. Może ponadto np. brać udział w szkoleniach czy konferencjach organizowanych dla kadry przez pracodawcę. Pracownik, zatrudniony na umowę na okres próbny musi być traktowany przez pracodawcę (oraz współpracowników) w ten sam sposób, w jaki traktowani są pozostali członkowie załogi. Jeżeli pracodawca nie będzie traktował pracownika na równi z innymi pracownikami, tenże może powiadomić o tym fakcie inspekcję pracy.

Umowa na okres próbny – jak długo trwa

Zakłada się, że 3 miesiące to wystarczająco sporo czasu, aby szefostwo oceniło dokonania nowego pracownika. Na taki też maksymalny okres jest zawierana umowa na czas próbny. Jeśli pracodawca uzna, iż jego podwładny kompletnie nie radzi sobie w nowym miejscu i w nowych warunkach lub też podwładny dopuści się naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, może mu skrócić umowę na czas próbny przykładowo do 2 miesięcy

Druga strona, czyli nowy pracownik ma taką samą możliwość. Jeśli dochodzi do wniosku, że praca, jaką mu powierzono w ogóle nie odpowiada jego umiejętnościom czy ambicjom, może porozumieć się z pracodawcą o wcześniejszym rozstaniu. Równie dobrze pracodawca od razu może wręczyć do podpisania umowę na krótszy okres próbny, np. 1- czy 2-tygodniowy albo 1-miesięczny.

Warto przeczytać:

Pracodawca, który po 3 miesiącach od przyjęcia pracownika na okres próbny, stwierdza, że jeszcze waha się, czy przyjąć tę osobę, czy zrezygnować z dalszej współpracy, nie może natomiast zaproponować jej drugiej umowy na czas próbny, gdyż tak wskazują przepisy.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem wskazanego w niej terminu, ale przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Czas wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny zależy od czasu, na jaki została ona zawarta. Wynosi on odpowiednio:

 • 3 dni robocze, jeżeli umowa na czas próbny została zawarta na maksymalnie 2 tygodnie,
 • 1 tydzień, o ile umowa na okres próbny jest dłuższa niż 2 tygodnie, ale krótsza niż 3 miesiące,
 • 2 tygodnie, w przypadku, gdy umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące.

Kolejna umowa na okres próbny

Co do zasady umowa na okres próbny powinna być podpisywana z tym samym pracownikiem jedynie raz. Zdarzają się jednak wyjątki. W uzasadnionych sytuacjach z tym samym pracownikiem można zawrzeć kolejną umowę na czas próbny, lecz nie jedną po drugiej. Dzieje się tak wtedy, gdy pracownik nawet od lat jest zatrudniony w jednej firmie, lecz ma rozpocząć pracę na zupełnie innym stanowisku. Dając mu zatem umowę na okres próbny, pracodawca ma przekonać się, czy na nowym stanowisku pracownik również się wykaże.

Drugi przypadek: minęły przynajmniej 3 lata od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę z pracownikiem i teraz ma być on ponownie zatrudniony, wykonując ten sam rodzaj pracy. Tutaj pracodawca, wręczając umowę o pracę, ma zorientować się, czy tenże pracownik mimo długiej przerwy, nadal dobre radzi sobie z wykonywaniem powierzonych obowiązków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu