Wniosek urlopowy: 18.01.2020 r. Jak złożyć wniosek o urlop. Kiedy należy wypełnić wniosek o urlop macierzyński, wychowawczy i ojcowski

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
pxhere
Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu. Niektórym wystarczyć musi coroczny urlop wypoczynkowy, inni skorzystać mogą z innych rodzajów urlopów – ojcowskiego, macierzyńskiego czy wychowawczego. Jak się o nie starać i jak powinien wyglądać wniosek urlopowy?

Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku (o ile przepracowały już 10 lat – w okres ten wlicza się jednak np. czas studiów). Jeśli pracownik nie może pochwalić się 10-letnim stażem pracy, wymiar jego urlopu jest krótszy - przysługuje mu 20 dni urlopu. W obu przypadkach, pracownik raz w roku musi złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, który będzie trwał co najmniej 14 dni kalendarzowych.

Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w roku, w którym uzyskało się do niego prawo. Dopuszczalne jest jednak przyznanie urlopu do dnia 30 września kolejnego roku, jeśli nie można urlopu wykorzystać w roku bieżącym.

Warto przeczytać:

W praktyce bardzo rzadko zdarza się, że pracownik występuje, a pracodawca akceptuje wniosek urlopowy na maksymalną możliwą do wykorzystania liczbę dni. Urlop jest więc dzielony na części, jednak zasada jest, że jedna z nich nie może być krótsza niż dwa tygodnie. Reszta urlopu może być dzielona w dowolny sposób – zawsze przy akceptacji pracodawcy.

Wniosek urlopowy – kiedy jest ważny

Choć wniosek urlopowy składany jest przez pracownika, to jednak aby nabrał mocy "wykonawczej" musi go podpisać pracodawca. Na tym tle w wielu firmach dochodzi do nieporozumień. Większość pracowników, zwłaszcza tych którzy mają dzieci w wieku szkolnym, chce bowiem skorzystać z urlopów wypoczynkowych okresie wakacji lub ferii. Nie zawsze jest to możliwe, a to do pracodawcy należy decyzja o tym czy wniosek urlopowy akceptuje, czy też zaproponuje inny termin na wypoczynek - wygodniejszy dla organizacji pracy w firmie, ale zdecydowanie mniej atrakcyjny dla samego pracownika.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę? Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Właśnie dlatego w firmach przygotowuje się plan urlopów, często z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, by każdy wiedział, kiedy ma zaplanowany urlop i mógł zorganizować sobie odpowiednio czas.

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

Złożenie wniosku urlopowego w firmach, które korzystają z elektronicznego obiegu dokumentów jest bajecznie proste. Wystarczy zalogować się do systemu, wejść na swoje konto, wybrać opcje urlopu wypoczynkowego – program podpowie, ile dni zostało jeszcze do wykorzystania - zaznaczyć odpowiedni termin i wysłać informację. Wniosek, po zaakceptowaniu przez przełożonego, trafia do działu personalnego.

Nieco bardziej skomplikowane jest złożenie wniosku na piśmie w firmach które bazują na tradycyjnym obiegu dokumentów. Tym bardziej, że nie ma jednego, ogólnego, gotowego wniosku urlopowego obowiązującego we wszystkich firmach. We wniosku wystarczy jednak zawrzeć swoje dane osobowe wraz z datą sporządzenia dokumentu oraz własnym podpisem, którym towarzyszyć powinna krótka prośba o udzielenie urlopu wypoczynkowego wraz z proponowaną datą jego rozpoczęcia i zakończenia.

Urlop macierzyński - zasady

Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci. I tak - po urodzeniu jednego dziecka urlop macierzyński ma długość 20 tygodni, jeśli na świat przyjdą bliźniaki okres ten wydłuża się do 31 tygodni, a gdy matka urodzi trojaczki - do 33 tygodni. Część urlopu macierzyńskiego matka może wykorzystać jeszcze przed porodem (ale muszą być to co najmniej 2 tygodnie i nie więcej niż 6 tygodni). Urlop macierzyński zaczyna się automatycznie w dniu urodzenia się dziecka (dzieci). Przy czym minimum 14 tygodni matka dziecka musi wykorzystać i nie może z tej części urlopu zrezygnować.

Warto przeczytać:

Po upływie 14 tygodni są dwie możliwości - albo matka kontynuuje urlop macierzyński, albo jego część przejmuje ojciec dziecka (o ile jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę). Urlop macierzyński jest płatny przez cały okres trwania (czyli 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka). Matka otrzymuje 100 procent podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek o urlop macierzyński

Mimo, że urlop macierzyński przysługuje matce ustawowo, to pracodawcę trzeba powiadomić o dacie urodzenia dziecka. Nie trzeba składać wniosku o urlop macierzyński, chyba że ma być on przyznany jeszcze przed urodzeniem dziecka. Podobnie, wniosek o urlop macierzyński trzeba złożyć u pracodawcy, gdy to ojciec ma przejąć część urlopu macierzyńskiego i zająć się dzieckiem. Pracownikowi w okresie urlopu macierzyńskiego przysługuje szczególna ochrona - matka (i ojciec, jeśli przejmie jego część) nie może być zwolniona, chyba że zajdą szczególne okoliczności uprawniające pracodawce do rozwiązania umowy o pracę (czyli tzw. dyscyplinarka czy likwidacja firmy).

Wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przyznawany jest wyłącznie na wniosek pracownika. W czasie jego trwania pracownik podlega szczególnej ochronie i de facto nie można – aż do dnia zakończenia urlopu wychowawczego – go zwolnić. Jest to możliwe tylko w nielicznych, ściśle określonych wypadkach takich jak likwidacja firmy czy występowanie pracownika przeciwko interesom firmy, co naraża go na zwolnienie dyscyplinarne.

Warto przeczytać:

Urlop wychowawczy jest formą bezpłatnego urlopu, który może trwać aż 36 miesięcy (przy czym jeden miesiąc zarezerwowany jest dla tego rodzica, który nie sprawował opieki nad dzieckiem przez pozostały czas). Urlop wychowawczy można dzielić na krótsze okresy, ale nie może być ich więcej niż 5. Co do zasady urlop wychowawczy przysługuje rodzicowi, który sprawuje opiekę nad dzieckiem do ukończenia 6 roku życia. Są jednak od tej zasady wyjątki – rodzić dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności może korzystać z takiego urlopu do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Wniosek o urlop wychowawczy – podstawowe informacje

 • wniosek może złożyć jedynie pracownik, który legitymuje się minimum półrocznym stażem pracy (przy czym do stażu tego zlicza się czas pracy u innych pracodawców),
 • wniosek o urlop wychowawczy trzeba złożyć na minimum 21 dni od daty jego planowanego rozpoczęcia,
 • w ciągu 14 dni od złożenia wniosku (czyli na tydzień przed datą jego rozpoczęcia) można jeszcze złożony wniosek wycofać,
 • jeśli wniosek o urlop wychowawczy został złożony zgodnie ze sztuką, pracodawca nie może odmówić jego udzielenia,
 • we wniosku należy zawrzeć imię i nazwisko dziecka na które bierze się urlop oraz datę jego urodzenia,
 • jeśli pracownik nie zachowa odpowiednich terminów (na przykład założy wniosek o urlop wychowawczy którego termin ma rozpocząć się w okresie krótszym niż 21 dni od daty złożenia wniosku) pracodawca udzieli urlopu wychowawczego po upływie 21 dni od złożenia wniosku,
 • wnioskowi musi towarzyszyć oświadczenie, że nie korzystało się już z urlopu wychowawczego (lub poinformować pracodawcę o okresie urlopu wychowawczego, z którego już się korzystało),
 • w samym wniosku o urlop wychowawczy należy określić datę jego rozpoczęcia i zakończenia,
 • jeśli wniosek składa matka musi dołączyć oświadczenie ojca, że ten nie zamierza w tym samym czasie starać się o urlop wychowawczy. Jeśli wniosek składa ojciec, załącza oświadczenie matki dziecka,
 • z urlopu wychowawczego – za zgodą pracodawcy – można zrezygnować natychmiast. Bez zgody pracodawcy powrócić z urlopu wychowawczego można również – ale po zawiadomieniu pracodawcy z minimum 30 dniowym wyprzedzeniem o zamiarze powrotu do firmy.

Wniosek o urlop ojcowski

Urlop ojcowski przysługuje jedynie ojcu i nie jest zależny od tego czy matka dziecka wykorzystała cały zakres urlopu macierzyńskiego czy nie. Każdy tata ma prawo do 14 dni urlopu ojcowskiego. Może z niego skorzystać jednorazowo, wykorzystując od razu dwa tygodnie urlopu. Może podzielić go na dwie części, po 7 dni każda i skorzystać z nich w wybranych terminach. Przy czym w 14 dni urlopu ojcowskiego, w przeciwieństwie na przykład do urlopu wypoczynkowego, wliczane są również soboty jak i dni ustawowo wolne od pracy.

Firma Randstad w badaniu "Monitor Rynku Pracy" sprawdziła w jakich branżach Polacy najczęściej zmienili pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Co ciekawe, na decyzję o zmianie pracodawcy częściej decydują się kobiety. W analizowanym okresie prawie co 4. Polka zmieniła pracę.

10 branż, w których Polacy najczęściej zmieniają pracę

Zła wiadomość jest taka, że jeśli szczęśliwy tata został ojcem bliźniaków, liczba dni urlopu ojcowskiego nie zwiększa się - bez względu na liczbę urodzonych dzieci wyniesie 14 dni. Tata nie musi wykorzystywać urlopu zaraz po urodzeniu się dziecka – ma aż dwa lata na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. W jego czasie ojcu przysługuje pełne wynagrodzenie.

Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski?

 • wniosek musi być złożony na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego,
 • pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego - jeśli to zrobi, łamie prawo i naraża się na grzywnę,
 • w prawidłowo złożonym wniosku o urlop ojcowski musi się znaleźć imię i nazwisko wnioskodawcy oraz okres urlopu o który wnioskuje pracownik (7 lub 14 dni),
 • do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię,
 • we wniosku należy zawrzeć formułę "Proszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego w wymiarze 14 dni (lub 7 dni) z powodu urodzenia się mojego dziecka (tu imię i nazwisko potomka oraz data jego urodzenia)",
 • należy złożyć również oświadczenie o tym, że nie korzystało się wcześniej z urlopu ojcowskiego (albo – że skorzystało się już z jednej jego części),
 • opcjonalnie we wniosku można powołać się na Kodeks pracy, a konkretnie jego 182 artykuł, który mówi właśnie o urlopie ojcowskim.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mr James Carver

Szukasz pożyczki konsolidacyjnej, pożyczek niezabezpieczonych, pożyczek biznesowych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, kredytów studenckich, pożyczek osobistych, kapitału podwyższonego ryzyka, pożyczki bitcoin itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom fizycznym o niskich i rozsądnych stopach procentowych w wysokości 3%. E-mail na adres: [email protected]

M
Mr James Carver

Poszukujesz pożyczki konsolidacyjnej, pożyczki niezabezpieczonej, pożyczki biznesowej, pożyczki hipotecznej, pożyczki na samochód, pożyczki studenckiej, pożyczki osobistej, kapitału podwyższonego ryzyka, pożyczki bitcoin itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą i udzielam pożyczek firmom i osobom prywatnym o niskim i rozsądnym oprocentowaniu wynoszącym 3%. E-mail na adres: [email protected]

g
ghgf

proponuję autorowi zlozyc sobie pieluche

G
Gość

Interesuje mnie kwestia, kiedy pracodawca powinien zatwierdzić wniosek urlopowy. czyli czy jest jakikolwiek termin oczekiwania po złożeniu wniosku? Pewnie nie ponieważ często to pracodawcy specjalnie czekają i przedłużają czas zatwierdzenia urlopu do ostatniego momentu.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu