Wysługa lat w 2020 roku. Komu przysługuje dodatek za wysługę lat. Ile wynosi ten dodatek. Jak obliczyć staż pracy uprawniający do wysługi?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wysługa lat to potoczne określenie stażu pracy. Choć formalnie w kodeksie pracy nie ma zapisu o dodatkowych pieniądzach za przepracowane lata, to przedstawiciele niektórych zawodów co miesiąc mogą liczyć na dodatek do pensji.

Jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu dodatek stażowy, potocznie zwany wysługą lat, był bardzo popularny w przedsiębiorstwach. Pracownicy w nich zatrudnieni wiedzieli, że co miesiąc mogą liczyć na stały dodatek, który z każdym przepracowanym rokiem był wyższy. Teraz wysługa lat jest wypłacana w budżetówce.

Komu przysługuje dodatek za wysługę lat

Dodatek za wieloletnią pracę nie ma charakteru powszechnego, czyli nie należy się każdemu pracownikowi.

- W kodeksie pracy nie ma przepisów, które wskazywałyby na uprawnienia pracownicze związane z długoletnią pracą w zakresie uprawnień do wynagrodzenia. Niemniej są pracownicy, którzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z tego tytułu, czyli na tzw. dodatek stażowy. Przysługuje on pracownikom urzędów państwowych, samorządowych, sądów i prokuratur oraz nauczycielom - zaznacza Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

W pozostałych przypadkach dodatek stażowy uzależniony jest od decyzji pracodawcy. Jeśli zechce wypłacać pracownikom w każdym miesiącu dodatkowe pieniądze, to zapis o tym, że w danej firmie będzie wypłacany dodatek stażowy, pracodawca może wprowadzić do wewnątrzzakładowych dokumentów. Mowa tutaj np. o regulaminie pracy lub zakładowym układzie zbiorowym pracy albo w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu - o samej umowie o pracę. Pracodawca wskazuje tu jakie okresy zatrudnienia wlicza się do stażu pracy

Warto przeczytać:

Jeżeli szef nie zapisze w regulaminie pracy czy w zakładowym układzie zbiorowym pracy, że zatrudnionym należy się dodatek stażowy, to nie będzie on wypłacany.

Ile wynosi dodatek za wysługę lat

- Dodatek stażowy wypłacany jest co miesiąc, a jego wysokość wzrasta wraz ze stażem pracy - podkreśla Waldemar Adametz.

W przypadku pracowników budżetówki dodatek stażowy przysługuje po kilku latach zatrudnienia w wysokości kilku procent pensji zasadniczej, a potem co roku zwiększa się o 1 proc. np. w Ustawie o pracownikach samorządowych dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Takie same zasady obowiązują wszystkich członków korpusu służby cywilnej.

Nauczycielom dodatek za wysługę lat należy się już po czterech latach pracy, a pozostałym uprawnionym grupom - po pięciu. W Karcie Nauczyciela zapisano, że dodatek za wysługę lat, w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany jest w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy. Jednakże nie może on przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wieloletnią pracę ustala się zasadniczo odrębnie dla każdego stosunku pracy.

Powszechny wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Są jednak zawody, w których nie trzeba czekać tyle lat, aby otrzymać emeryturę.Przejdź na kolejne strony, by poznać przedstawicieli zawodów w których można przejść na wcześniejszą emeryturę

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Z kolei pracownicy sądów i prokuratur tzw. wysługę lat otrzymują po 5 latach pracy w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Warto zaznaczyć, że dodatek za staż pracy jest przychodem. Dlatego też podlega zarówno opodatkowaniu, jak również odprowadzane są od niego składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (z wyjątkiem okresów niezdolności do pracy bądź pobierania zasiłków).

Wysługa lat - jak obliczyć staż pracy uprawniający do dodatku

Dodatek stażowy nagradza ogólny staż pracy, który jest sumą lat przepracowanych u każdego pracodawcy. Wszystkie okresy zatrudnienia trzeba udokumentować świadectwem pracy. Najlepiej od razu w momencie zatrudnienia przekazać pracodawcy wszystkie dokumenty uprawniające do dodatku za wysługę lat. Jeśli jednak pracownik tego nie zrobi, nie znaczy to, że automatycznie traci prawo do dodatkowych pieniędzy. Jeżeli w późniejszym czasie przedstawi dokumenty upoważniające do pobierania wyższego dodatku, szef będzie musiał wypłacić mu wyrównanie obejmujące jednak okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz.

Warto przeczytać:

Przepisy jasno określają co wlicza się do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę. Są to wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Mowa tutaj np. o okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych, okresach urlopu wychowawczego czy odbywania zasadniczej służby wojskowej.

Co ważne, dodatek stażowy jest przyznawany za dni, za które należne jest wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które zatrudniony otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy).

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

Natomiast do stażu pracy uprawniającego do otrzymania dodatku za wysługę lat nie wliczają się okresy zatrudnienia na umowę zlecenie, agencyjną, o dzieło, bo nie podlegają one przepisom kodeksu pracy. Przy obliczaniu wysługi lat nie uwzględnia się też okresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Warto przeczytać:

Dodatek stażowy a płaca minimalna - czy się go wlicza

Od 1 stycznia 2020 roku dodatek stażowy nie wlicza się już do płacy minimalnej, która obecnie wynosi 2600 zł brutto. To dobra wiadomość dla pracowników legitymujących się długim stażem pracy i otrzymujących płacą minimalną. O potrzebie zmian w tym zakresie od wielu lat mówili m.in. przedstawiciele związków zawodowych i parlamentarzyści, którzy w interpelacjach poselskich zwracali uwagę, że pracownicy z długim stażem pracy dostają niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż np. zaczynający pracę absolwenci lub osoby z niewielkim doświadczeniem.

Zdarzało się też, że osoby z wysługą 15-20 lat zarabiały tyle samo co pracownicy bez doświadczenia. Działo się tak dlatego, że do minimalnej pensji wliczał im się dodatek za wysługę lat. W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestał pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe związane z długotrwałym zatrudnieniem. Taki stan rzeczy wywoływał poczucie niesprawiedliwości u bardziej doświadczonych pracowników.

Zdaniem ekspertów, wyłączenie dodatku za staż pracy z minimalnego wynagrodzenia za pracę przyczyni się m.in. do zwiększenia motywacji pracowników i ich przywiązania do miejsca pracy. A to jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji panującej na rynku pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że przeciętny dochód pracownika sektora publicznego objętego zmianą (tj. otrzymującego wynagrodzenie nieprzekraczające minimalnego wynagrodzenia za pracę i posiadającego co najmniej 5-letni staż pracy) wzrośnie w 2020 roku o ok. 206 zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia, oprócz wspomnianego dodatku za staż pracy, nie wlicza się również dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i dodatku za pracę w nocy.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Problem w tym, że stażowe nie jest naliczane od minimalnej 2600 tylko zasadniczej czyli np. 2000, co przy 20 latach daje 400zl.

G
Gość

A w ZUS-ie też nie ma dodatku stażowego, niby instytucja finansowana z budżetu

G
Gość

Akurat prywaciarz da wysluge takie rzeczy to dla wybranych

C
Czytelniczka

Mąż pracuje 45 lat, jest pracownikiem fizycznym i nie ma dodatku za staż. Dzikie tłumy w Leroy i też nie dostaje dodatkowych pieniędzy za ryzyko zachorowania. Firma ochroniarska consal zrezygnowała z dodatkowego ubezpieczenia pracownikówi nie powiadamiając ich. A przecież były to pieniądze pobierane z pensji pracownika. Wszystkie składki przepadły. Zostawili swoich pracowników na przysłowiowym lodzie. Boże widzisz i nie grzmisz!

G
Gość
23 lutego, 12:16, Gość:

To dlaczego nie ma dodatku stażowego dla pracowników poza sfery budżetowej to nie sprawiedliwe

2 marca, 5:01, Gość:

Bo takie coś uchwalili dla siebie podwyżkę a reszta chołoty co ich obchodzi

Taka prawda

G
Gość

A co z dodatkiem stazowym dla pracowników poza sfery budżetowej

B
BiBi

W myśl przepisów dodatku stażowego nie ma osoba która prowadzila działalność gospodarczą. Czyli możesz pracować uczciwie wiele lat, płacić podatki i ZUS , zamknąć działalność iść do pracy do budżetówki i zaczynasz od zera..

G
Gość
23 lutego, 12:16, Gość:

To dlaczego nie ma dodatku stażowego dla pracowników poza sfery budżetowej to nie sprawiedliwe

Bo takie coś uchwalili dla siebie podwyżkę a reszta chołoty co ich obchodzi

A
Ania

Ciekawe ja przepracowalam 18l pracy i żadnego nie dostałam stażu w kwocie o jakim mówią

I co mam z tym zrobie

G
Gość
25 lutego, 08:39, Gość:

A co z emeryturami stażowymi. ??????

Będzie bo to konik wyboru Dudy PP

G
Gość
23 lutego, 12:16, Gość:

To dlaczego nie ma dodatku stażowego dla pracowników poza sfery budżetowej to nie sprawiedliwe

Ponieważ nigdy nie było i nikt o to nie walczy. Sami od siebie nie dadza

G
Gość

To że ja pracuje 39lat i mam wysluge 520zł to zaaaaaaaaaalam na to ale podstawy mam tyle co osoba pracująca 2 miesiące

G
Gość

A co z emeryturami stażowymi. ??????

T
Tys

Tylko budzetowka mma starzowe i pod grusza reszta wala i z tad niskie emerytury

W
Wygęgać się
22 lutego, 15:23, Gość:

A sprzataczki to zasuwaja i co gdzie obiecane 2600zl. Nie dostalismy wszyscy klamia a my po 8 godz pracujemy. Nauczyciel 4 godz i jeszcze im zle

To może weź głęboki oddech i... napisz dokładnie o co ci chodzi. Nic z tego bełkotu nie można zrozumieć.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie