BHP przy komputerze. Najważniejsze zasady ergonomii pracy przy komputerze. Praca przy komputerze zgodna z BHP

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Nie jest tajemnicą, że osoby spędzające w pracy dużo czasu w pozycji siedzącej mają problemy z prawidłową postawą przed komputerem
Nie jest tajemnicą, że osoby spędzające w pracy dużo czasu w pozycji siedzącej mają problemy z prawidłową postawą przed komputerem 123RF
Praca przy komputerze, choć wydaje się prosta i wygodna, niesie ze sobą spore zagrożenia dla pracowników. Lista schorzeń, które powodować może praca przy komputerze jest długa. Dlatego tak ważne jest stosowanie zasad BHP przy komputerze.

Bywa, że praca przy komputerze jest traktowana z lekceważeniem przez tych, którzy wykonują zajęcia fizyczne. Tymczasem pracując przez długie godziny prze monitorem komputera można nabawić się większych problemów zdrowotnych niż pracując fizycznie.

Praca przy komputerze- zagrożenie dla zdrowia

Wpatrywanie się w ekran i skupienie wzroku w ekran monitora powoduje, że pracownik niejako automatycznie mruga rzadziej niż zwykle. To oznacza, że gorzej nawilża oko, co sprawia, że szybko może nabawić się zespołu suchego oka. Migające monitory, praca w złym oświetleniu ma również wpływ na osłabienie widzenia, a także może wywołać nawracające bóle głowy o podłożu migrenowym.

Nie jest tajemnicą, że osoby spędzające długie godziny w pracy w pozycji siedzącej mają problemy z prawidłową postawą przed komputerem. Osłabienie mięśni szkieletowych skutkuje nieprawidłową postawą, a ta z kolei wywołuje przeciążenia i bóle kręgosłupa. Te w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do kłopotów z układem nerwowym.

Czy sądzisz, że w ciągu 5 lat automatyzacja może pozbawić Cię pracy? - takie pytanie zadała Polakom firma Devire. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, pracownicy nie dostrzegają większych obaw związanych z robotami. Eksperci podkreślają jednak, że świadomość na ten temat jest zbyt niska. Zawody jakie dziś znamy mogą znikać lub przesuwać się w stronę innych kompetencji. Sprawdź w jakich sektorach pracownicy najbardziej obawiają się automatyzacja i jakie perspektywy stoją przed polskim rynkiem pracy.

Roboty pozbawią nas pracy? W tych branżach pracownicy boją s...

Kolejnym problemem w pracy przy komputerze jest brak ruchu. Bywa i tak, że pracownik przez wiele godzin nie wykonuje właściwie żadnych czynności wymagających wysiłku fizycznego. Gdy dodać do tego złą dietę, a często niemożność przygotowania i zjedzenia odpowiedniego posiłku, już po kilku latach u pracowników wykonujących zadania przed komputerem pojawić się mogą kłopoty z trawieniem i nadwagą. A to zaledwie kilka najważniejszych kłopotów zdrowotnych, na jakie skarżą się najczęściej pracownicy spędzający czas przed komputerem. Do nich dochodzi zespół cieśni nadgarstka, stres, skurcze i przykurcze mięśni, zaburzenia koncentracji czy bezsenność.

BHP przy komputerze

Istotne dla komfortu i bezpieczeństwa pracy jest przestrzeganie zasad BHP przy komputerze. Zasady obowiązujące w Polsce spisano w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Przepisy są już wiekowe, powstawały gdy w biurach królowały ciężkie, wytwarzające mocne promieniowanie elektromagnetyczne i o słabej rozdzielczości monitory CRT. Czasy się zmieniły, ale kanon bezpiecznych zachowań przed komputerem pozostał. Tak jak pozostały w przepisach obowiązki ciążące na pracodawcy, który organizuje stanowisko pracy przy komputerze. Przede wszystkim powinno być ono zorganizowane i wyposażone tak, by nie powodowało nadmiernego obciążenia wzroku i układu mięśniowo-szkieletowego pracownika.

Przepisy BHP mówią też o tym, jakie wymagania powinien spełniać monitor ekranowy (w tym również LCD):

 • znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne,
 • obraz na ekranie powinien być stabilny, bez tętnienia lub innych form niestabilności,
 • jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy,
 • regulacje ustawienia monitora powinny umożliwiać pochylenie ekranu co najmniej 20° do tyłu i 5° do przodu oraz obrót wokół własnej osi co najmniej o 120° - po 60° w obu kierunkach,
 • ekran monitora powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtr.

Ustawienie monitora, klawiatury, biura i krzesła

Przepisy szczegółowo regulują też ustawienie monitora, klawiatury oraz biurka i krzesła pracownika. I tak w załączniku do rozporządzenia czytamy, że „ustawienie ekranu monitora względem źródeł światła powinno ograniczać olśnienie i odbicia światła”, a „konstrukcja klawiatury powinna umożliwiać użytkownikowi przyjęcie pozycji, która nie powodowałaby zmęczenia mięśni kończyn górnych podczas pracy. Klawiatura powinna posiadać w szczególności możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 0÷15°, odpowiednią wysokość - przy spełnieniu warunku, aby wysokość środkowego rzędu klawiszy alfanumerycznych z literami A, S..., licząc od płaszczyzny stołu, nie przekraczała 30 mm dla przynajmniej jednej pozycji pochylenia klawiatury”.

Warto przeczytać:

Według przepisów powierzchnia klawiatury powinna być matowa, znaki na niej kontrastowe i czytelne. Stół na którym stoi klawiatura i monitor powinien zapewniać wystarczającą powierzchnię do łatwego posługiwania się elementami wyposażenia stanowiska i wykonywania czynności związanych z rodzajem pracy. Klawiatura powinna być tak ustawiona by zachować odległość nie mniejszą niż 100 mm między klawiaturą a przednią krawędzią stołu. Elementy wyposażenia z kolei powinny być ustawione w odpowiedniej odległości od pracownika, to jest w zasięgu jego kończyn górnych, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji.

Krzesło komputerowe powinno zapewniać:

 • dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,
 • wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,regulację wysokości siedziska w zakresie 400÷500 mm, licząc od podłogi,
 • regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5° do przodu i 30° do tyłu,
 • wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,
 • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360 stopni,
 • podłokietnik.

Przepisy regulują również oświetlenie stanowiska pracy, odpowiednią odległości od sprzętów, powierzchnię którą powinien mieć zapewniony pracownik, a nawet poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba wykonująca zadania przy komputerze.

Pracownik przy komputerze - obowiązki pracodawcy

Regularne badanie wzroku, któremu poddawani są pracownicy pracujący przed monitorem pozwalają szybko wychwycić pierwsze sygnały o pogarszającym się jego stanie. Warto wiedzieć, że w razie potrzeby pracodawca jest zobowiązany do dofinansowania swoim pracownikom zakupu okularów korygujących. Potrzebę ich zakupu musi jednak potwierdzić lekarz medycy pracy.

Najwięcej firm płaci pracownikom najniższą krajową na wschodzie (55%) i zachodzie (53%) Polski. Najmniej firm w których pracownicy zarabiają minimalne wynagrodzenie jest na północny kraju (44%). Co ciekawe są w branże, w których ani jeden pracownik nie zarabia najniższej krajowej - SSC/BPO. Kliknij dalej, aby sprawdzić gdzie najwięcej pracowników jest zatrudnionych w oparciu o najniższą krajową.

Gdzie najwięcej osób pracuje za najniższą krajową? Są branże...

Obowiązek dofinansowania zakupu okularów ciąży na pracodawcy nawet wtedy, gdy pracownik korzysta z komputera zaledwie przez połowę obowiązującego go dobowego wymiaru pracy, a w pozostałym czasie wykonuje inne zajęcia. Dobrze, gdy wysokość dofinansowania określona jest w regulaminie wynagradzania czy innych dokumentach firmy. Jeśli nie, należy dla wysokości dofinansowania przywołać ceny obowiązujące na lokalnym rynku. Przyjęło się, że kwota wsparcia powinna pokryć nie tylko koszt zakupu samych szkieł, robocizny ale i średniej klasy oprawek do nich. Jeśli pracownik chce nosić markowe, drogie oprawki może brakującą kwotę dołożyć z własnych środków.

Pracodawca powinien również sprawić, że pracownik przy monitorze będzie mógł zmienić rodzaj wykonywanego zajęcia co godzinę. Ma to chronić m. in. wzrok pracownika i pozwolić mu na zmianę pozycji ciała (ochrona kręgosłupa). Zwykle jednak specyfika zajęć przed komputerem sprawia, że pracownik spędza przed nim cały dzień, bo tylko przy nim wykonuje zajęcia i nie ma możliwości zlecenia mu innej pracy. W takiej sytuacji pracodawca musi zapewnić pracownikowi pięć minut przerwy na każdą godzinę przypadającą na czas spędzony przed komputerem. Nie jest to przerwa, która będzie odliczana od czasu pracy i nie ma wpływu na przykład na obniżenie wynagrodzenia.

Praca przy monitorze - jak zadbać o wzrok?

Oprócz przestrzegania zasad wynikających z przepisów BHP warto wyrobić w sobie nawyki, które pracę przy komputerze uczynią znośniejszą. Przede wszystkim - jeśli praca akurat tego nie wymaga, lepiej nie spoglądać na monitor. W czasie przerw również powinno się odejść od komputera najlepiej wybrać miejsce (na przykład przy oknie) z którego można patrzeć w dal, co sprawia że wzrok odpoczywa i nie koncentruje się na jednym miejscu, tak jak w czasie pracy przed monitorem.

Warto wyrobić w sobie nawyk częstego mrugania, można również zaopatrzyć się w krople nawilżające tzw. „mokre oko”. Na miejsce, w którym wykonuje się pracę pracownik zwykle nie ma wpływu. Gdy siedzi przed oknem, światło wpadające do wnętrza dodatkowo rozprasza oko - takie okno należy zasłonić żaluzjami. Na drodze wzroku do monitora nie powinno być żadnych źródeł światła. Można też zaopatrzyć się w specjalne okulary do monitora (tu na refundację ze strony pracodawcy nie można liczyć), które chronią wzrok, poprawiają kontrast i minimalizują refleksy światła widziane na ekranie. Samo pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone - nic tak nie męczy jak praca w zaduchu.

Strefa Biznesu: Jak sztuczna inteligencja zmieni handel i usługi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
M.

Dużo pracuję w pracy przy komputerze i taki sok z marchwi zawsze mi pomaga na poprawę wzroku. Soki wyciskam w domu wg. porad terapiasokami.pl/oczy-soki który przynoszę sobie w butelce bpa free. Jak jestem zmęczona , to piję sok na bazie buraka, selera, marchwi i jabłka. Taki sok to prawdziwa bomba energetyczna. Tak więc polecam kupić dobrą wyciskarkę i pić soki dla zdrowia i urody. Dobrze jest w biurze zrobić sobie krótką przerwę i poćwiczyć.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie