Elastyczny czas pracy. Przykłady zastosowania elastycznego czasu pracy. Kiedy szef może wprowadzić elastyczny czas pracy?

Małgorzata Stempinska
Derek Tang / unsplash
Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy. Pracownicy mogą sobie wybrać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w określonym przedziale czasowym. Także sam pracownik może wystąpić z taką inicjatywą.

Elastyczny czas pracy, czyli ruchomy czas pracy, wprowadza art. 140 kodeksu pracy. Czytamy w nim, że rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Zatem w firmie szef może zarządzić, że pracownicy muszą się pojawić w pracy w określonym przedziale czasowym, np. pomiędzy godziną 6 a 8 czy pomiędzy godziną 7 a 9 albo nawet pomiędzy godziną 8 a 10 . Dalej pracodawca może podjąć dwie decyzje. Po pierwsze może zarządzić, że od momentu przyjścia do pracy pracownik musi przepracować 8 godzin każdego dnia.

Warto przeczytać:

Druga opcja jest jeszcze bardziej elastyczna. Szef informuje, że w tygodniu pracownik musi przepracować 40 godzin - nieważne kiedy i jak to sobie podzieli. Jednego dnia może więc wyjść po 6 godzinach, ale innego w pracy spędzi 10 godzin.

- Wykonywanie pracy zgodnie z tak ustalonymi rozkładami czasu pracy, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. W tych przypadkach, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych - zaznacza Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

Kodeks pracy jasno reguluje ile odpoczynku należy się pracownikowi. Zgodnie z prawem, pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Co ważne, niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, począwszy od godz. 6 w tym dniu, chyba że w danym zakładzie pracy została ustalona inna godzina. Odpoczynek może przypadać w innym dniu niż niedziela jedynie w przypadkach, gdy przepisy zezwalają na pracę w niedzielę.

Kiedy szef może wprowadzić elastyczny czas pracy

Elastyczny czas pracy można stosować wówczas, jeśli występują przyczyny obiektywne, uzasadnione, techniczne i dotyczące organizacji pracy. Czas pracy pracownika nie może jednak przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a okres rozliczeniowy nie może przekraczać 12 miesięcy przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Panuje ogólna zasada, że do pracy w dużej firmie bardziej stworzone są osoby silnie ukierunkowane na sukces, lubiące rywalizację i osiąganie kolejnych celów zawodowych. Jednak nie tylko takie predyspozycje są kluczem do odnalezienia się w tym środowisku. Ważne są umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

6 zasad, które pomogą nam przetrwać w korporacji. Nie wystar...

Informację o wprowadzeniu w firmie elastycznego czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

- Jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi, z których każda zrzesza co najmniej 5 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy - mówi Waldemar Adametz.

Jak dodaje, takie ustalenia mogą się również znaleźć w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Tak będzie w sytuacji, gdy u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Czy pracownik może wnioskować o elastyczny czas pracy

Warto zaznaczyć, że z wnioskiem o elastyczny czas pracy może wystąpić nie tylko pracodawca, ale również sam pracownik. Jeśli szef się na to zgodzi, to pracownika będzie obowiązywał indywidualnie ustalony czas pracy. Np. w zakładzie pracy wszyscy pracownicy przychodzą do pracy na godz. 8 i pracują do godz. 16. Pracownik dojeżdża z terenu i zależy mu, by pół godziny szybciej zaczynać pracę i ją kończyć. Dlatego składa wniosek do pracodawcy. Przepisy nie nakładają na pracownika obowiązku uzasadniania swojego wniosku. Niemniej jest to mile widziane.

Warto przeczytać:

Jeśli pracodawca wyrazi zgodę na ruchomy czas pracy, musi zagwarantować takiemu pracownikowi dobowe i tygodniowe okresy odpoczynku.

Przykłady zastosowania elastycznego czasu pracy

Odpowiednie sposoby uelastycznienia czasu pracy znajdą zastosowanie m.in. w handlu. Pracownicy będą zaczynać pracę o różnych porach (jedni np. o godz. 6, inni o godz. 11 czy o godz. 13), by zapewnić pełną obsadę sklepu przez cały dzień jego otwarcia. Podobnie będzie w punktach gastronomicznych czy usługowych, np. w warsztatach samochodowych czy salonach fryzjerskich czy kosmetycznych znajdujących się w galeriach handlowych, które w tygodniu są czynne nawet do godz. 22.

Elastyczny czas pracy jest również stosowany w przypadku pracowników, których praca nie wiąże się bezpośrednio z obsługą ludności. Ich obowiązuje przedział czasu, w którym decydują o godzinie rozpoczęcia pracy w danym dniu.

Elastyczny czas pracy - korzyści dla pracownika i pracodawcy

Elastyczny czas pracy może zwiększyć efektywność pracowników i ich zaangażowanie. Jeśli będą mogli sobie wybrać w jakich godzinach chcą pracować, to z pewnością zdecydują się na te, gdy najłatwiej jest im się skoncentrować. Kto jest rannym ptaszkiem, szybciej przyjdzie do firmy i zabierze się za realizację swoich obowiązków. Natomiast ten, komu lepiej się pracuje po południu, bo rano lubi się wyspać, zacznie pracę później i tym samym później ją skończy.

Połączenie życia zawodowego na etacie z życiem prywatnym wymaga sporej gimnastyki. Zakładając, że większość urlopu wykorzystujemy na wypoczynek, pozostaje nam 1-2 dni na tzw. sytuacje podbramkowe.Prawda jest jednak taka, że to za mało. Czasem trzeba pójść do urzędu zarejestrować samochód, do szkoły na zakończenie roku, do lekarza po wyniki albo na pocztę po odbiór paczki. Co można wówczas zrobić? Opcji jest kilka.

10 sposobów, jak załatwić prywatną sprawę w środku dnia i ni...

Elastyczny czas pracy jest dużym plusem w przypadku życiowych sytuacji, np. gdy trzeba pilnie załatwić jakąś sprawę w urzędzie albo iść z dzieckiem do lekarza. Wówczas jednego dnia pracownik przyjdzie do pracy później, a po południu lub innego dnia tę godzinkę czy dwie odrobi. Takie życzliwe podejście do pracownika w jego oczach tylko buduje pozytywny obraz firmy. Pracownik utwierdza się w przekonaniu, że pracodawca troszczy się o swoich podwładnych, dba o ich dobro i jest im przyjazny.

Na elastycznym czasie pracy korzystają też szefowie. Pracownik bardziej efektywny, produktywny, a przede wszystkim zadowolony z warunków pracy, to najlepszy pracownik.

- Dla pracodawców dobrostan pracowników powinien mieć szczególne znaczenie, ponieważ osobiste szczęście określa zaangażowanie w realizację celów firmy, a odczuwanie pozytywnych emocji wpływa na poziom efektywności pracy. Szczęśliwy pracownik ma więcej energii, lepiej współpracuje, jest bardziej twórczy, rzadziej choruje, mniej martwi się błędami i rzadziej je popełnia, uczy się szybciej i podejmuje lepsze decyzje. Dla biznesu złe samopoczucie pracownika jest zwyczajnie nieopłacalne. Choć trudno jest wypełnić wszystkie obszary życia z taką samą starannością, to troska o work-life balance leży w interesie nas wszystkich - dodaje Agnieszka Czarnecka, ekspert Hays Poland.

Elastyczny czas pracy a ogłoszenia o pracę

Eksperci rynku pracy przekonują, że dziś kandydaci krytycznym okiem patrzą na ogłoszenia zawierające określenia "kopiuj-wklej" takie jak: atrakcyjne wynagrodzenie, przyjazna atmosfera pracy, możliwości rozwoju. Z roku na rok coraz bardziej cenione są na rynku wszelkie benefity pomagające w zachowaniu work-life-balance. Dlatego dla niemal połowy kadry średniego i wyższego szczebla elementem koniecznym do rozpatrzenia propozycji nowego zatrudnienia jest możliwość elastycznych godzin pracy.

- Kandydatom zależy dziś na stabilności zatrudnienia, ale chcą mieć poczucie pewnej niezależności. Ogłoszenie, które będzie zawierać elastyczne rozwiązania np. częściowo pracę zdalną lub możliwość elastycznych godzin pracy, na pewno będzie postrzegane jako bardziej atrakcyjne. W prowadzonych przez nas procesach rekrutacyjnych, często to właśnie ten element zaważa na decyzji kandydata. Z naszego doświadczenia wynika, że firmy kierujące się filozofią work-life-balance w ostatecznym rozrachunku wygrywają na konkurencyjnym rynku pracy - mówi Sonia Podgórska z Antal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

U mnie ( w latach 1992 - 2000 od kwietnia do października)) niektórzy pracowali wg wschodu i zachodu słońca. Jak to było możliwe, że wszystkim to odpowiadało ? Można pytać - odpowiem.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu