Ile można zarobić na stażu? Podajemy konkretne przykłady. Możesz być zaskoczony stażem w takich miejscach

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W Dzierżążnie w powiecie kartuskim w pomorskim szukają pracownika biurowego. Będzie on odpowiedzialny za m.in.:- rejestrowanie pism wychodzących i przychodzących;- przygotowanie korespondencji do wysłania;- kierowanie klientów do odpowiedniego pracownika firmy;- nadzorowanie umówionych terminów spotkań prezesa.Czas trwania stażu przewidziany jest na 6 miesięcy. Stypendium brutto wyniesie 1 565 zł.
W Dzierżążnie w powiecie kartuskim w pomorskim szukają pracownika biurowego. Będzie on odpowiedzialny za m.in.:- rejestrowanie pism wychodzących i przychodzących;- przygotowanie korespondencji do wysłania;- kierowanie klientów do odpowiedniego pracownika firmy;- nadzorowanie umówionych terminów spotkań prezesa.Czas trwania stażu przewidziany jest na 6 miesięcy. Stypendium brutto wyniesie 1 565 zł. unsplash
Staż – dla kogo to jest i jak go dostać? Jak się okazuje, staż to nie to samo co praktyka. Ma nieco inny cel, czyli podniesienie naszych kwalifikacji zawodowych. Staże bywają różnego rodzaju. Te z Urzędu Pracy różnią się znacząco od tych ogłaszanych przez firmy prywatne. Jakie warunki należy spełnić, by móc się starać o staż? Sprawdzamy i podajemy, ile można na stażu zarobić.

Spis treści

Czym się różni staż od praktyki? Takie są najważniejsze rozbieżności

Praktyki są elementem edukacji i pojawiają się już w szkołach ponadpodstawowych. Chodzi w nich o to, aby uczeń lub student mógł od praktycznej strony poznać dany zawód, lub profesję, a także samemu sprawdzić, jak się czuje w danym miejscu pracy.

Praktyki zwykle są bezpłatne. Płatne praktyki przeważnie zleca Urząd Pracy. Praktyki odbywają się w oparciu o umowę trójstronną, którą podpisuje nie tylko zakład pracy i praktykant, ale także szkoła, uczelnia lub Urząd Pracy.

Staże przeznaczone są dla osób, które mogą podjąć się już zawodowych obowiązków w pełnym, 8-godzinnym wymiarze dnia pracy. W stażach nie chodzi o zapoznanie i oswojenie się z daną branżą, ale o zdobycie konkretnych umiejętności. Jeżeli za staż nie płaci pracodawca – wynagrodzenie możemy otrzymywać w formie stypendium wypłacanego z Funduszu Pracy.

Oznacza to, że na stażu możemy zarobić. Czy są to duże pieniądze i ile dokładnie? W zależności od tego, czy staż będzie się odbywać w prywatnej firmie, będzie z Urzędu Pracy czy z uczelni – będzie inaczej traktowany przez przepis prawa pracy.

Poniżej przedstawiamy przykłady ofert staży.

Staż – jak go zdobyć? Takie są zasady stażu z Urzędu Pracy

Staż z urzędu pracy jest jedna z form aktywizacji zatrudnionych. Ma na celu podniesienie ich kwalifikacji i w ten sposób pomóc w wyjściu z bezrobocia. To także ułatwienie startu kariery zawodowej.

Na staż z Urzędu Pracy może zostać skierowany zarejestrowany bezrobotny. Dotyczy to jednak tylko staży trwających do pół roku. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, mogą dostać staże trwające nawet 1 rok.

Aby dostać się na staż z urzędu pracy należy:

  • zarejestrować się jako bezrobotny,
  • wypełnić wniosek o staż, który otrzymamy w urzędzie,
  • można również załączyć CV i list motywacyjny.

Podstawą prawną jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Regulamin urzędu pracy urzędu pracy może również regulować pewne kwestie. Wynika to z faktu, że część zasad stażu poszczególne jednostki mogą ustalać samodzielnie.

Z zaproponowanego stażu przez urząd można również zrezygnować. Aby nie stracić statutu osoby bezrobotnej - trzeba będzie podać, czym taka decyzja została spowodowana. Może być to np. sytuacja, ze staż nie spełnia naszych oczekiwań. Może się okazać w trakcie, że zajmujemy się czymś zupełnie innym, niż kierunek, w którym chcieliśmy się rozwijać.

Ze stażu bez konsekwencji możemy też zrezygnować, gdy dostaniemy inną pracę lub zajdziemy w ciążę, co uniemożliwi wykonywanie obowiązków zawodowych.

Staż w firmie prywatnej – gdzie go szukać i jak znaleźć?

Jest również możliwość samodzielnego znalezienia firmy i zaproponowania kierownictwa podjęcia się stażu. Potem można zgłosić to do urzędu pracy.

Niektóre firmy same ogłaszają się z propozycjami staży. Można je znaleźć wśród ofert pracy na portalach. Popularną formą jest również ogłaszanie konkursów o staż wśród studentów na uczelniach wyższych. Co ciekawe – aby wziąć udział w konkursie, nie zawsze koniecznie trzeba być studentem.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu