Nadgodziny w 2020 roku. Ile wynosi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Jak obliczyć nadgodziny za pracę w sobotę lub niedzielę?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
O pracy w godzinach nadliczbowych decydują również tzw. szczególne potrzeby pracodawcy
O pracy w godzinach nadliczbowych decydują również tzw. szczególne potrzeby pracodawcy 123RF
Przepisy ściśle określają kto i kiedy może pracować godzinach nadliczbowych. Za nadgodziny należy się jednak rekompensata. Pracodawca może dać pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie albo udzielić mu czasu wolnego.

Nie zawsze pracownik może sobie dowolnie wybrać: wezmę kilka nadgodzin w miesiącu i sobie dorobię. Przepisy bowiem ściśle określają, w jakich sytuacjach praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna. Mówią też kto takiej pracy nie może wykonywać, co jest równoznaczne z tym, że pozostali mają taką możliwość.

Jak nadgodziny reguluje Kodeks pracy

Kodeks pracy mówi, że praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna jedynie w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. W tym przypadku prawo w żaden sposób nie ogranicza liczby godzin nadliczbowych, jakie może wziąć pracownik. Może być ich 20, 100 czy np. 300 w roku kalendarzowym.

O pracy w godzinach nadliczbowych decydują również tzw. szczególne potrzeby pracodawcy. Np. firma wygrała bardzo duży przetarg. Do określonego terminu zobowiązała się wykonać całe zamówienie. Czasu zostało niewiele, a pracy do wykonania jeszcze sporo. W tej sytuacji, by nie stracić kontraktu i nie płacić kary za niewywiązanie się z umowy, szef może zdecydować, że załoga będzie pracować w nadgodzinach.

Rozmowa z przełożonym o wynagrodzeniu może stanowić spore wyzwanie, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. Na kolejnych stronach podpowiadamy, jak skutecznie poprowadzić finansowe negocjacje.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Szef musi pilnować limitu godzin nadliczbowych, jakie pracownik może przepracować w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Tak więc każdy pracownik w roku kalendarzowym nie może mieć więcej niż 150 nadgodzin. Dopuszcza się możliwość zwiększenia tego limitu. Taki zapis musi się jednak znaleźć w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Kto nie może pracować w godzinach nadliczbowych

Kodeks pracy wprowadza zakaz pracy w godzinach nadliczbowych np. wobec:

  • młodocianych, czyli osób, które ukończyły 15 lat, a nie mają jeszcze 18 lat,
  • kobiet w ciąży,
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia bez ich zgody,
  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia (zakaz dotyczy pracy w godzinach nadliczbowych z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy),
  • pracowników niepełnosprawnych chyba, że są zatrudnieni przy pilnowaniu lub właściwy lekarz wyrazi na to zgodę. Mowa tutaj o lekarzu przeprowadzającym badania profilaktyczne pracowników albo lekarzu sprawującym opiekę nad niepełnosprawnymi.

Ile wynosi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pracodawca może rekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy.

Warto przeczytać:

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek. Wynosi on 100 proc. wynagrodzenia w przypadku:

  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy,
  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto,
  • pracy w godzinach nadliczbowych będących przekroczeniem średniotygodniowej normy czasu pracy.

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Z kolei dodatek wynoszący 50 proc. wynagrodzenia należy się za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymienione wyżej.

W przypadku pracowników wykonujących pracę stale poza zakładem pracy, wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny można zastąpić ryczałtem.

Ważne! Pracownicy na kierowniczych stanowiskach nie są objęci prawem do wynagrodzenia za nadgodziny. Dodatkowych pieniędzy nie dostanie również pracownik, który zostanie w pracy po godzinach bez wyraźnego polecenia przełożonego. Na kasę za nadgodziny nie mogą też liczyć pracownicy urzędów, których czas pracy określony jest wymiarem ich zadań.

Kiedy za pracę w nadgodzinach należy się czas wolny

Drugim sposobem rekompensowania pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych jest udzielanie mu czasu wolnego. Może to nastąpić na pisemny wniosek pracownika albo na mocy samodzielnej decyzji pracodawcy.

Pracownikowi, który skorzysta z takiego wolnego, nie będzie już się należał dodatek pieniężny za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik zachowa jedynie prawo do normalnego wynagrodzenia.

Jak wynika z opracowania firmy Randstad, doświadczeni specjaliści IT mogą liczyć na zarobki rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Wysokości wynagrodzenia zależy przede wszystkim od miejsca pracy, posiadanego doświadczenia oraz formy współpracy. Obok typowej umowy o pracę, specjaliści IT coraz częściej zatrudniani są w oparciu o kontrakt (B2B). Popularność tej formy zatrudnienia wynika przede wszystkim z korzystniejszego opodatkowania i możliwości odliczania kosztów.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Jeżeli to pracownik występuje na piśmie z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach, wówczas pracodawca udziela mu czasu wolnego w wymiarze równym liczbie przepracowanych godzin. Np. pracownik przepracował 3 godziny nadliczbowe, więc szef powinien mu udzielić 3 godzin czasu wolnego. Pisemny wniosek pracownika powinien być dołączony do karty ewidencji jego czasu pracy.

Pracodawca w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych może również udzielić pracownikowi czasu wolnego bez jego wniosku. W takim przypadku należy się wolne w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych nadgodzin. Oznacza to, że 1 godzina pracy nadliczbowej to 1,5 godziny czasu wolnego. Zatem gdy pracownik wyrobi 4 godziny nadgodzin, to odbierze sobie w zamian 6 godzin czasu wolnego. Musi to zrobić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji udzielenie czasu wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Nadgodziny za pracę w sobotę - jak obliczyć?

Jeśli konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii albo szczególne potrzeby pracodawcy przesądziły o tym, że pracownik musiał przyjść do pracy w sobotę, należy mu się rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracę w nadgodzinach w sobotę stanowi praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Warto przeczytać:

W zamian za nadgodziny w sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Termin wolnego musi być ustalony z pracownikiem. Nie ma tutaj znaczenia, czy w sobotę przepracował on 3, 4 czy 7 godzin. I tak należy mu się cały dzień wolny od pracy.

- Gdyby pracodawca nie miał możliwości udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego (np. gdy pracownik przebywał do końca okresu rozliczeniowego na zwolnieniu lekarskim) i w ten sposób doszłoby do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, wówczas pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia powiększonego o dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia – podkreśla Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

Choć bezrobocie jest niskie i brakuje ludzi do pracy, to osoby w wieku 55+, nawet o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu zawodowym wciąż mają problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Dlaczego i czy to się zmieni - kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się więcej.

Może się też zdarzyć, że pracownik zostanie wezwany do pracy w sobotę na więcej niż 8 godzin. W tej sytuacji dojdzie do przekroczenia dwóch norm czasu pracy. Wówczas za pierwsze 8 godzin pracy w sobotę pracownikowi należy się wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 proc. z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Za pozostałe 2 godziny stanowiące przekroczenie dobowej normy czasu pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie z dodatkiem w wysokości 50 proc.

Nadgodziny za pracę w niedzielę i święta - jak obliczyć?

W zamian za pracę w świąteczny dzień albo w niedzielę, pracownik ma prawo do dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Podobnie jak w przypadku pracy w sobotę nie ma tutaj znaczenia na jak długo pracownik przyjdzie do pracy w niedzielę czy święto. Odbierze sobie za to cały dzień wolny. Jeżeli nie będzie to możliwe, wówczas pracownikowi przysługuje prawo do 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 stycznia, 10:17, Gosciuniu:

Trzeba 8 i do domu pon piatek i wystarczy u nas to zeby szef sie osral to nie moze sie doprosic ani sobota ani nadgodziny nie wchodza w grze nalezy do rzadkosci ze co kolwiek sie nam zdarzy nadgodzin jedynie jak dalej jedziemy a tak pracodawca placi tyle ile nalezy ze nie sa nikomu potrzebne nadgodziny i to prywaciarz ,w dosc duzej firmie trzeba wywalczyc i tyle wszystkich na raz nik nie zwolni a jeden za drugim murem ale polacy wy.....jeden 2 go to podpierd...a nie stanie za nim

Hej, polecam powrót do podstawówki na naukę podstaw języka polskiego. Istnieje takie coś jak kropka, poczytaj o niej w necie

G
Gosciuniu

Trzeba 8 i do domu pon piatek i wystarczy u nas to zeby szef sie osral to nie moze sie doprosic ani sobota ani nadgodziny nie wchodza w grze nalezy do rzadkosci ze co kolwiek sie nam zdarzy nadgodzin jedynie jak dalej jedziemy a tak pracodawca placi tyle ile nalezy ze nie sa nikomu potrzebne nadgodziny i to prywaciarz ,w dosc duzej firmie trzeba wywalczyc i tyle wszystkich na raz nik nie zwolni a jeden za drugim murem ale polacy wy.....jeden 2 go to podpierd...a nie stanie za nim

G
Gość
30 listopada, 20:24, Tomek:

Czyli pracownik na kierowniczym stanowisku, zamiast zapłaty za nadgodziny może mieć za nie wolny dzień ?

Kierownik nie ma nadgodzin

G
Gość
3 grudnia, 19:56, Rks79:

Praktycznie Żaden!!! Żaden kierowca jeżdżący tirem nie widzi żadnego dodatkowego oprócz notabene niezgodnego z prawem wynagrodzenia za fracht kurs itp. Gdziejest inspekcja pracy!!!!

Nie ma i miał nie będzie. Zapytaj którego na parkingu ile godzin w miesiącu pracuje. Na ciemnocie jadą, a pracownicy kosztem własnego życia prywatnego i zdrowia dorabiają szefa. Ciekaw jestem jak taki sef płaci podatki? Daje ile uważa za stosowne czy płacze i płaci.

R
Rks79

Praktycznie Żaden!!! Żaden kierowca jeżdżący tirem nie widzi żadnego dodatkowego oprócz notabene niezgodnego z prawem wynagrodzenia za fracht kurs itp. Gdziejest inspekcja pracy!!!!

G
Gość
29 listopada, 20:34, Gość:

To mówicie że jest coś takiego jak nadgodziny? Na pewnie u prywaciarzy.

Czy posłowie pracując nocą robią to w ramach swoich godzin pracy czy nadgodzin ?

M
Misiek

A co mają zrobić pracownicy (firma prywatna), którzy nagminnie kończą pracę po godzinach (wyjazdy na instalację sprzętu poza siedzibę firmy) i dowiadują się, że oczywiście mogą je wykorzystać, ale w bieżącym roku i po wykorzystaniu całego urlopu ? Czyli praktycznie nigdy, bo zawsze komuś coś zostaje.

M
Malina

Dobrze, że się mówi o konieczności płacenia za nadgodziny, dzięki czemu ludzie świadomie mogą podejmować decyzję o konieczności ich brania. Trzeba społeczność uświadamiać, że tak, za nadgodziny należy się zapłata. Dobrze jest mieć księgową, która sumienne i cierpliwie będzie to liczyć i co dalej - pomagać się rozliczyć. Jeśli ktoś szuka pomocy w tej kwestii to mogą polecić Panią Edytę Cyburt, która zdecydowanie jest skrupulatna w liczeniu stawek za każdą godzinę ponad etat. No i najważniejsze - to pilnować, samodzielnie prowadzić dzienniczek i potem sprawdzać, czy jest to dobrze rozliczone przez naszego pracodawcę.

T
Tomek

Czyli pracownik na kierowniczym stanowisku, zamiast zapłaty za nadgodziny może mieć za nie wolny dzień ?

G
Gość

To mówicie że jest coś takiego jak nadgodziny? Na pewnie u prywaciarzy.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu