Program Moje Ciepło, czyli dotacja na montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Jak wypełnić wniosek i dostać dofinansowanie? [20.05.2022]

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. pixabay
Udostępnij:
Program "Moje Ciepło" to możliwość uzyskania dotacji od 7 do nawet 21 tys na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Wnioski można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak ze wsparcia mogą skorzystać tylko właściciele nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. – W ramach rozwoju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego uruchomiliśmy program Moje Ciepło, który upowszechni w domach pompy ciepła. Są one źródłami zeroemisyjnymi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Program Moje Ciepło. Kto może liczyć na dofinansowanie?

– W ramach rozwoju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego uruchomiliśmy program Moje Ciepło, który upowszechni w domach pompy ciepła. Są one źródłami zeroemisyjnymi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Dofinansowanie w ramach programu Moje Ciepło będzie dotyczyć wszystkich rodzajów pomp ciepła wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej – wyjaśniła.

Podobnie jak program „Mój Prąd”, nowe rozwiązanie jest również kierowana bezpośrednio do osób fizycznych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.

Stawki pomocy w programie Moje Ciepło. Tyle wynoszą kwoty wsparcia

Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jak wyjaśniono w przesłanym komunikacie, oznacza to, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł, w zależności od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

Budżet programu „Moje Ciepło” opiewa na 600 mln zł. Środki na jego obsługę będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego – specjalnego instrumentu finansowego Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

Kto może skorzystać z dotacji na pompę ciepła?

Beneficjantami będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale – tutaj ważne zastrzeżenie – jedynie nowych. Jak wyjaśniono – "przez nowy budynek mieszkalny w programie rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu".

Jednocześnie poinformowano, że z dotacji mogą skorzystać właściciele nowego jednorodzinnego budynku mieszkalnego, w odniesieniu do którego "złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.".

Od kiedy nabór wniosków?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków w programie „Moje Ciepło” 29 kwietnia 2022 r. Okres kwalifikowalności będzie natomiast liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Jednak osoby planujące zakup i montaż w swoim nowym domu jednorodzinnym pompy ciepła przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW powinny pamiętać o bardzo istotnej zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja w postaci bezzwrotnej dotacji.

Ponadto warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. – Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło” – wyjaśniono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie