We wrześniu zarobiliśmy mniej niż w sierpniu

Jakub Gontarek/AIP
Wojciech Gadomski / Polska Press
To już trzeci miesiąc, w którym przeciętne wynagrodzenie jest niższe niż poprzednia wypłata. We wrześniu w stosunku do sierpnia spadło o blisko 20 zł. Jednak w skali 12. miesięcy i tak wzrosło o 6 procent. Trend wzrostowy musi jednak wrócić, bo pracodawcy muszą coraz ostrzej walczyć o pracowników.

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. niż rok wcześniej. Natomiast miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6 proc. licząc rok do roku wyniosło 4 473,06 zł.

Pomimo najniższego w historii bezrobocia i rynku pracownika firmy nadal sceptycznie podchodzą do mocnego podnoszenia wynagrodzeń. Bieżące działania osób rekrutujących koncentrują się na efektywności procesu pozyskania pracownika.

Szczególnie duże firmy, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem osób poszukujących pracy, nie mają powodu do narzekań na brak kandydatów. To czym konkurują to warunki pracy, możliwości rozwoju zawodowego, wartości i kultura organizacji pracy oraz świadczenia pozapłacowe

.

A to są czynniki, które poza wynagrodzeniem mają największe znaczenie dla pracowników.

Najbardziej na brak pracowników narzeka handel i sektor usług, gdzie brakuje pracowników niskowykwalifikowanych. Niedobory kadrowe zaspakajane są przez pracowników z Ukrainy oraz tych, którzy jeszcze w okresie letnim pracowali sezonowo.

Jednocześnie duże dysproporcje pomiędzy regionami a dużymi miastami są impulsem do większej mobilności, szczególnie wśród młodych pracowników. Pozytywnie działa także rozpoczynający się rok akademicki, gdyż studenci już przed rozpoczęciem roku akademickiego szukają pracy tymczasowej, w niepełnym wymiarze, która pozwoli im zwiększyć miesięczny budżet.

Pracodawcy coraz częściej sięgają także po pracowników 50+, którzy są dla nich atrakcyjną alternatywą wobec młodych. To za co są doceniani to odpowiedzialność, pracowitość i skrupulatność. Wymaga to także innego podejścia do organizacji pracy, gdzie dialog międzypokoleniowy w firmie jest kluczowy dla dobrej organizacji pracy i wykorzystania potencjału starszych pracowników. Szczególnie ważni dla pracodawców są wysoko wykwalifikowani pracownicy 50+. To ich wiedza i praktyczne doświadczenie są doceniane w takich branżach jak budownictwo i usługi.

Jakub Gontarek, eksperta Konfederacji Lewiatan

Może Cię zainteresuje:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ala
Ostatnio jestem dość na bieżąco w sprawach finansowych, a konkretnie problemów finansowych, niewypłacalności. Znajomi powoli stają na nogach dzięki upadłości konsumenckiej i pracownikom kancelarii Egidon, dzięki którym to się udało. Powiem szczerze, że byłam dość sceptyczna, ale teraz widzę, że upadłość konsumencka jest rozwiązaniem.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu