Wypowiedzenie umowy o pracę w 2020 r. Jak napisać wypowiedzenie? Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Umowę o prace można rozwiązać na kilka sposobów. Stroną inicjującą może być zarówno szef, jak i pracownik.
Umowę o prace można rozwiązać na kilka sposobów. Stroną inicjującą może być zarówno szef, jak i pracownik. 123RF
Umowa o pracę, jak każda inna umowa, może zostać wypowiedziana. Rozwiązanie umowy o pracę rządzi się jednak swoimi zasadami, które warto znać, by zrobić to skutecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak rozwiązać umowę o pracę?

Umowa o pracę wiąże dwie strony - pracodawcę i pracownika. To w niej szczegółowo określa się zobowiązania każdej ze stron i często już na etapie podpisywania wskazuje się sposób jej ewentualnego rozwiązania. Do złożenia wypowiedzenia umowy o pracę prawo mają obie strony - zarówno pracownik jak i pracodawca.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownicy, którzy pracują dla pracodawcy najdłużej mają jednocześnie najdłuższy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Osoba, która u jednego pracodawcy jest zatrudniona przynajmniej trzy lata ma prawo do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik pracuje dłużej niż sześć miesięcy, ale krócej niż trzy lata przysługuje mu miesiąc wypowiedzenia. Zaledwie dwa tygodnie to okres wypowiedzenia, który należy się pracownikowi zatrudnionemu krócej niż pół roku. W jeszcze gorszej sytuacji są ci, którzy podpisali umowę o pracę na okres próbny - to tylko 3 dni robocze, jeśli zatrudnienie w okresie próbnym nie jest dłuższe niż dwa tygodnie i dwa tygodnie jeśli umowa na okres próbny została podpisana na trzy miesiące.

Pracownik może zostać zwolniony wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach, ale nie zawsze mamy wpływ na decyzję pracodawcy.Zobacz, w jakich okolicznościach pracodawca ma prawo zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zwolnienie pracownika. Kiedy pracodawca może zakończyć współ...

Okres wypowiedzenia służy często do odebrania aktualnego i zaległego urlopu (co jest na rękę pracodawcy, który nie będzie musiał wypłacać pracownikowi z którym się rozstaje ekwiwalentu za niewykorzystany urlop). Pracodawca ma jednak pełne prawo oczekiwać, że pracownik w czasie wypowiedzenia będzie wykonywał zadania z takim samym jak dotychczas zaangażowaniem i będzie świadczył pracę do ostatniego dnia wypowiedzenia. W praktyce jednak okazuje się, że pracownicy wraz z otrzymaniem wypowiedzenia tracą motywację do pracy, albo zaczynają chorować.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę wynosi:

 • 2 tygodnie – w przypadku osób zatrudnionych krócej niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc – w przypadku osób zatrudnionych co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata
 • 3 miesiące – w przypadku osób zatrudnionych co najmniej 3 lata

Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia

Bywają wypadki, gdy okres wypowiedzenia umowy o pracę przysługujący pracownikowi nie musi, a nawet nie może być dotrzymany. Najczęstszą przyczyną złożenia wypowiedzenia przez pracownika w tym trybie jest lekceważenie przez pracodawcę zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, gdy wykonywanie zadań może wiązać się z groźbą utraty zdrowia lub życia przez pracownika. Podobnie bywa, że gdy pracodawca przez dłuższy czas zalega pracownikowi z wypłatą pensji. Warto podkreślić, że złożenie wypowiedzenia umowy o pracę w tym trybie nie oznacza, że pracownik rezygnuje bądź traci prawo do zaległych poborów.

Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron

Porozumienie stron to bardzo często spotykany rodzaj wypowiedzenia umowy, może nastąpić zarówno z inicjatywy pracodawcy jak i pracownika. Aby doszło do zawarcia porozumienia, druga strona musi przystać na zaproponowane w wypowiedzeniu warunki i je podpisać. Ważnym aspektem wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron jest możliwość skrócenia (bądź wydłużenia) okresu wypowiedzenia, wszystko zależy do uzgodnienia obu stron. Ma to ogromne znaczenie na przykład w sytuacji, gdy pracownik znalazł inne miejsce pracy i nie chciałby już pracować w dotychczasowym zakładzie pracy, ale wypowiedzenie umowy o pracę w normalnym trybie mogłoby spowodować, że musiałby świadczyć pracę jeszcze przez trzy miesiące.

Warto przeczytać:

Co ważne, porozumienie w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę może być zawarte nawet w sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym czy zwolnieniu lekarskim. Warto jednak zauważyć, co może mieć ogromne znaczenie dla pracowników ze sporym stażem pracy u jednego pracodawcy, że wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron oznacza, że pracownikowi nie będzie przysługiwać w wielu wypadkach zasiłek dla bezrobotnych (chyba, że przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja zakładu pracy albo jej upadłość). Osoba rozstająca się z firmą w tym trybie nie dostanie też dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy. Gdy w grę wchodzi wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron nie znajdują też zastosowania specjalne przepisy chroniące niektórych pracowników na rynku pracy (na przykład dotyczące kobiet w ciąży).

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Aby nadać wypowiedzeniu bieg najpierw trzeba je skutecznie dostarczyć. W wypadku pracodawcy oznacza to wręczenie wypowiedzenia pracownikowi lub wysłanie mu go pocztą za potwierdzeniem odbioru. W wypadku pracownika wystarczy złożenie wypowiedzenia za potwierdzeniem (jeden egzemplarz pracownik składa, drugi zachowuje dla siebie). Możliwe jest również wysłanie wypowiedzenia na adres e-mailowy - ale i w tym wypadku trzeba uzyskać potwierdzenie odebrania wiadomości.

Co powinien zawierać wzór wypowiedzenia umowy o pracę?

 • datę
 • miejscowość
 • nazwę pracodawcy (lub imię, nazwisko i stanowisko pracownika)
 • tytuł pisma („wypowiedzenie umowy o pracę”)
 • sformułowanie wypowiedzenia, które powinno zawierać informację o dacie podpisania umowy o pracę którą się wypowiada
 • informację o tym, czy wypowiedzenie jest składane z zachowaniem okresu wypowiedzenia czy nie
 • powód wypowiedzenia (nie zawsze jest to konieczne, ale musi znaleźć się w wypowiedzeniu, gdy to ma odbywać się w trybie natychmiastowym, bez okresu wypowiedzenia)
 • podpis pracownika lub pieczątka pracodawcy wraz z podpisem
Eksperci odnoszą się sceptycznie do listy. Ich zdaniem w zestawieniu brakuje licznych specjalistów, pracowników niewykwalifikowanych oraz przedstawicieli przyszłościowych zawodów związanych z przemysłem 4.0. czy drukiem 3D. Co ciekawe, w zestawieniu znalazły się wyłącznie zawody powszechnie uważane za męskie.

20 bardzo potrzebnych zawodów. Państwo dopłaci do nauki tych profesji!

Wypowiedzenie umowy zlecenia – zasady

Umowa zlecenie to cywilno-prawna forma zatrudnienia. Jej wypowiedzenie jest dużo prostsze niż wypowiedzenie umowy o pracę, dotyczy to obu stron - zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Co do zasady - wypowiedzenie umowy zlecenia następuje ze skutkiem natychmiastowym. Nie oznacza to jednak, że strony nie ponoszą konsekwencji takiego rozwiązania umowy. Wszystko zależy od zawartych w niej zapisów, które powinny precyzować sposób jej rozwiązania i wskazywać ważne powody, dla których umowa może przestać obowiązywać. W interesie obu stron jest takie przygotowanie umowy zlecenia, które zabezpieczy ich interes na wypadek zerwania umowy.

Najprostsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy do rozwiązania umowy dochodzi po wykonaniu zlecenia - w całości lub istotnej części. Co jednak, gdy strony umowy chcą rozstać się wcześniej?

Warto przeczytać:

Zleceniobiorca może i powinien oczekiwać, że wraz z rozwiązaniem umowy zlecenia, pracodawca pokryje koszty działań, które już wykonano na rzecz realizacji zlecenia. Zleceniobiorca powinien więc otrzymać wynagrodzenie za część zlecenia, które już wykonał, a które na skutek zerwania umowy zlecenia nie zostanie już dokończone. Ta zasada działa jednak i w drugą stronę - jeśli to zleceniobiorca dokonuje wypowiedzenia umowy zlecenia to pracodawca może chcieć pokrycia szkód (odszkodowania) związanych z wypowiedzeniem umowy przez zleceniobiorcę, który zlecenia - z różnych powodów - nie wykonał.

To właśnie wskazanie ewentualnych ważnych powodów dla których może dojść do rozwiązania umowy jest najistotniejszą sprawą przy przygotowaniu umowy zlecenia. Może się bowiem okazać, że zleceniobiorca zachoruje i nie będzie mógł wykonać zlecenia na czas. Podobnie będzie wówczas, gdy zmieni miejsce zamieszkania. Bywa i tak, że zleceniodawca mnoży uwagi dotyczące zadania, aż w pewnym momencie okazuje się, że prawidłowe wykonanie zlecenia staje się dla wykonawcy niemożliwe do realizacji. Dlatego w dobrze skonstruowanej umowie zlecenia zastrzega się najczęściej kary umowne, które zaczną obowiązywać, gdy porozumienie zostanie zerwane bez wskazania ważnych powodów.

Strefa Biznesu: Jak sztuczna inteligencja zmieni handel i usługi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Natalia

Dzień dobry. Bardzo ciekawy wpis, dowiedziałam sie dużo rzeczy. Ale mam kluczowe pytanie, a wiec ile jest potrzebnych egzemplarzy wypowiedzenia? Jeden dla pracownika, drugi dla pracodawcy?

K
Kadrowy

Zapomniano o tym, że okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny na więcej niż 2 tygodnie wynosi 1 tydzień, a dopiero umowa na pełne 3 msc, daje prawo do okresu wypowiedzenia wynoszącego 2 tygodnie.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie