Będziemy pracowali krócej? Nowy benefit oferowany polskim pracownikom

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ekspert przypomina, że od ponad 50 lat w krajach OECD, czas pracy systematycznie spada.
Ekspert przypomina, że od ponad 50 lat w krajach OECD, czas pracy systematycznie spada. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Elastyczne godziny wykonywania obowiązków służbowych upowszechniają się, możliwość pracy zdalnej znalazła umocowanie w Kodeksie pracy, a w przestrzeni publicznej głośno o czterodniowym tygodniu pracy. Z raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, że krótszy wymiar pracy sprzyja m.in. zmniejszeniu bezrobocia. Ponadto autorzy podkreślają, że skrócony czas pracy jest jednym z wiodących trendów w innowacyjnych gospodarkach. Jak sytuacja wygląd na rodzimym rynku pracy?

Spis treści

Pracownicy chcą więcej wolnego czasu

Prywatna opieka medyczna, karta Multisport i świeże owoce w firmie nie robią już na pracownikach wrażenia. Także możliwość pracy z domu i elastyczne godziny jej wykonywania zaczynają być oczywistością. Jest jednak czynnik, który nabiera coraz większej wartości: czas dla siebie.

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym to trend, który się wyraźnie umacnia. Z Raportu „Great Insights” przygotowanego przez Great Place to Work France, wynika, że już teraz jest to drugi po wynagrodzeniu najważniejszy aspekt pracy. Wśród innowatorów wdrażających różne warianty poszerzenia przestrzeni na życie prywatne znajdują się najczęściej firmy z list Najlepszych Miejsc Pracy

Jakie rozwiązania wprowadzają przedsiębiorcy?

Jednym z przykładów może być Accenture, który testuje obecnie specjalny, dodatkowy urlop. Przysługuje on pracownikom z ponad pięcioletnim stażem i pozwala na wzięcie do trzech miesięcy wolnego przy zachowaniu 50 proc. wynagrodzenia.

Jak podają eksperci, rzeczywistością staje się też czterodniowy tydzień pracy. We Francji pionierem w tym zakresie była Groupe LDLC, działająca w sektorze IT. – Skrócony tydzień pracy objął wszystkich pracowników: w centrali, logistyce i sklepach. I stał się sukcesem firmy, która w ciągu pierwszego roku funkcjonowania w nowym modelu zanotowała sześcioprocentowy wzrost obrotów – wskazano.

30-godzinny tydzień pracy testowany także w Polsce

Polski oddział międzynarodowej firmy Tradedoubler i laureat listy Najlepsze Miejsca Pracy™ Polska 2021 przetestował inny wariant pracy w skróconym wymiarze czasu. Zaproponował swoim pracownikom dzień pracy liczący 6 godzin. Aby uczynić to organizacyjnie możliwym, wprowadzono kilka dodatkowych zasad, m.in. dowolność, jeśli chodzi o miejsce wykonywania pracy (dom lub biuro), dostępność każdego pracownika w godzinach 10.00-14.00 (online lub w biurze) i zakaz organizowania spotkań wewnętrznych poza tymi godzinami.

– Mimo przejścia na 30-godzinny tydzień pracy wszyscy pracownicy zachowali prawo do pełnego wynagrodzenia i dotychczasowych benefitów. Wbrew obawom, które podzielali zarówno pracownicy, jak i menedżerowie, wyniki uzyskane podczas 8 miesięcy trwania eksperymentu okazały się doskonałe: wzrosły nie tylko przychody, ale i indeks zaangażowania pracowników, a średni poziom zachorowań spadł z 10 do 5 dni miesięcznie – czytamy.

Czterodniowy tydzień pracy nie jest czymś nowym

– Wydaje się, że czterodniowy tydzień pracy będzie taką nieuchronną perspektywą[/b]. Natomiast jest to perspektywa, która zajmie nam jeszcze dekady, zanim do niej dojdziemy. Prawdopodobnie to nasze dzieci będą z niej bardziej korzystać, niż my – tłumaczył w rozmowie ze Strefą Biznesu Andrzej Kubisiak, Polski Instytut Ekonomiczny.

Kubisiak przypomina, że od ponad 50 lat w krajach OECD, czas pracy systematycznie spada. Jak tłumaczy, jest to wynikiem zmian technologicznych oraz wzrostu produktywności. Jego zdaniem proces ten będzie postępować. – Trzeba przyjąć, że jest to nieuchronna perspektywa, że będziemy pracować trochę krócej – mówi i dodaje, że żeby to zaczęło się dziać, należy zmieniać polską gospodarkę. – Gdybyśmy zrobili to dzisiaj, skokowo, to przyniosłoby to negatywne efekty.

Młodzi nie przywiązują się na stałe do miejsca pracy

Wśród zmieniających się oczekiwań wobec pracy, oprócz czasu dla siebie, pracownicy coraz częściej wymieniają poczucie sensu wykonywanej pracy.

Zdaniem autorów raportu, zmian zachodzących w kulturze organizacyjnej firm nie da się zatrzymać. Oczekiwania milenialsów i pokolenia Z już teraz skłaniają pracodawców do przemyślenia obowiązujących w firmach reguł. Z analiz Great Place to Work wynika, że młodzi pracownicy nie przywiązują się do miejsca pracy i nie mają w planach wieloletniej pracy w jednej firmie. Jednym z czynników, który ma potencjał, aby związać ich z firmą na dłużej, jest zagwarantowanie im czasu dla siebie i sprawienie, aby poczuli, że to, co robią, ma sens i znaczenie.

Krótszy wymiar pracy ogranicza bezrobocie?

Jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Monitoring trendów w innowacyjności, jednym z wiodących trendów obserwowanym w innowacyjnych gospodarkach jest skrócony czas pracy. Koncepcja ta coraz chętniej testowana jest na szeroką skalę. PARP w swoim opracowaniu przypomina, że w 2021 roku rządowy, pilotażowy program wprowadziła Hiszpania, zaś w drugiej połowie ubiegłego roku Wielka Brytania.

– Jak dowodzą liczne obserwacje, krótszy wymiar pracy sprzyja zmniejszeniu bezrobocia, zmniejszeniu śladu węglowego oraz zwiększeniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, co prowadzi do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, a także utrzymania lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego – czytamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu