Bezrobotni muszą poczekać na zapowiadaną zmianę przepisów. Ubezpieczenie zdrowotne nadal tylko przy rejestracji w PUP

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Nowa ustawa o aktywności zawodowej cały czas jest jeszcze procedowana. Nadal trzeba zarejestrować się w PUP, aby mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
Nowa ustawa o aktywności zawodowej cały czas jest jeszcze procedowana. Nadal trzeba zarejestrować się w PUP, aby mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Łukasz Kaczanowski
Z początkiem 2023 r. prawie trzy miliony osób bez pracy miało zyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, bez konieczności rejestracji w urzędzie pracy. Okazało się jednak, że nowe przepisy cały czas są jeszcze procedowane i na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie wejdą w życie.

Spis treści

Osoby bezrobotne wyrażają na internetowych forach swoje rozczarowanie wynikające z odwlekania wejścia w życie przepisów zakładających odejście od obowiązku rejestracji w powiatowym urzędzie pracy (PUP), aby zyskać prawo do ubezpieczenia.

Z informacji, które przesłała nam nasza czytelniczka wynika, że wiele osób dzwoni na infolinię ZUS dopytując się, czy nowe przepisy weszły już w życie.

ZUS potrzebuje więcej czasu

Jak donosi „Rzeczpospolita” ZUS w opinii do projektu ustawy o aktywności zawodowej wskazuje, że jego wdrożenie będzie wymagało odpowiedniej modyfikacji eksploatowanych systemów informatycznych, co oznacza uwzględnienie co najmniej dziewięciomiesięcznego okresu vacatio legis.

Zakład tłumaczy, że „zmiany te wymagają zastosowania procedur wynikających z przepisów prawa zamówień publicznych w celu wyłonienia wykonawcy, który przeprowadziłby niezbędnych zmiany w oprogramowaniu”.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczyło, że projekt ustawy o aktywności zawodowej powstał, gdyż „niezbędne jest wprowadzenie zmian w działaniach urzędów pracy dostosowujących je do zmiennej sytuacji na rynku pracy”.

Resort podkreślał, że w tym celu zasadne jest wprowadzenie zmian w działaniach urzędów pracy polegających na: oddzieleniu statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego i wprowadzeniu rozwiązania polegającego na dokonywaniu zgłoszenia do tego ubezpieczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, nowa ustawa o aktywności zawodowej miała zakładać, że od 1 stycznia 2023 roku osobie niezatrudnionej wystarczy wniosek do ZUS, aby została objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Wiadomo już, że nowe przepisy wejdą w życie w późniejszym terminie.

Nowe prawo miałoby objąć 800 tys. bezrobotnych, jak i około 2 mln osób niezarejestrowanych w pośredniakach, nieobjętych żadnym ubezpieczeniem.

Będzie mniej zarejestrowanych bezrobotnych?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczyło na swojej stronie internetowej, że oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego spowoduje, że jako osoby bezrobotne będą rejestrowały się tylko osoby rzeczywiście poszukujące zatrudnienia lub innej formy wsparcia oferowanego przez urząd.

Ubezpieczania mają odciążyć urzędy pracy

Rozwiązanie to miałoby umożliwić także lepsze wykorzystanie potencjału pracowników publicznych służb zatrudnienia, co przełoży się na bardziej efektywną pomoc na rzecz osób bezrobotnych i pracodawców.

„Pracownicy urzędów pracy, którzy do tej pory zajmowali się sprawami związanymi z rejestracją osób bezrobotnych czy też obsługą operacyjną spraw związanych z wyliczaniem i odprowadzeniem składki zdrowotnej za osoby, które tylko w tym celu rejestrowały się w urzędach pracy, będą mogli skoncentrować swoje działania na udzielaniu pomocy bezrobotnym i pracodawcom” – tłumaczyło ministerstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu