Kto myśli, że inne normy dźwigania dotyczą osób szczupłych i niskich, a inne – pracowników wysokich, dobrze zbudowanych, ten się myli. Normy dźwigania nie zależą bowiem od masy ciała pracownika. Pod pojęciem: ręczne prace transportowe kryją się przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie norm dźwigania przez pracownika. Rzecz dotyczy podnoszenia, unoszenia, podtrzymywania, przenoszenia, przeciągania, przesuwania czy wreszcie podciągania towarów.
Dźwiganie w pracy - odpowiednie warunki zapewnione przez pracodawcę
Jeżeli pracownik dźwiga zbyt ciężkie rzeczy w pracy i zostanie mu to udowodnione, pociągnięty do odpowiedzialności zostanie nie on, lecz jego przełożony. To dlatego, że to szef nie dopilnował przestrzegania norm dźwigania przez swoich pracowników. Tym samym doszło do naruszenia przepisów.
Warto przeczytać:
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia kadrze ergonomicznych warunków pracy, a więc takich, które uwzględniają możliwości psychofizyczne poszczególnych pracowników. To znaczy, np. pracownicom w ciąży przełożony powinien zlecać najlżejsze prace do wykonania, a dobrze zbudowanym silnym mężczyznom dawać najcięższe prace, o ile oni sobie poradzą z ich realizacją. Zaleca się kucnąć z wyprostowanymi plecami i ugiętymi kolanami i wtedy, jak gdyby na prostych plecach, próbować podnieść ciężar. Taka technika podnoszenia ciężaru nie gwarantuje jednak, że pracownik nie będzie odczuwał skutków przeciążenia.
Przełożony musi poinformować każdego pracownika, jakie ryzyko może wiązać się z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków na danym stanowisku pracy, w tym dotyczące dźwigania i przenoszenia ciężkich przedmiotów oraz sposobu wykonywania tych działań. Szef powinien poza tym wskazać swoim pracownikom środki bezpieczeństwa, mające zapobiegać ewentualnym wypadkom czy urazom. Jeśli wydarzy się wypadek z udziałem pracownika i okaże się, że przed rozpoczęciem pracy tenże pracownik nie został właściwie poinstruowany lub w ogóle nie został poinstruowany przez szefostwo, to pracodawcy grożą poważne konsekwencje prawne.
Bolący nie tylko kręgosłup – problem nie tylko pracownika
Przenoszenie oraz dźwiganie zbyt ciężkich przedmiotów jest rozpatrywane nie tylko w zakresie przepisów. Chodzi przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo pracownika dźwigającego nadmierne ciężary. Nie ma oficjalnych danych dotyczących pracowników, którzy są fizycznie przeciążeni pracą. Nieoficjalnie mówi się jednak, że problem dotyczy średnio co 9. pracownika. Przeciążony kręgosłup to bolący kręgosłup, szczególnie w obrębie odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Ponadto pojawiają się bóle nóg i szyi, są to bóle o różnym nasileniu. Dochodzi pewnego rodzaju zmęczenie mięśni, czasem także zwyrodnień w stawach, może dojść do przemieszczenia dysku.
Notorycznie przeciążany („przedźwigany”) kręgosłup może skutkować nie tylko ograniczeniem możliwości wykonywania pracy przez danego pracownika. Czasem konsekwencje są na tyle poważne, że pracownik musi zrezygnować z pracy. To wiąże się nie tylko z nieobecnością pracownika w pracy, ale także z koniecznością jego długotrwałej rehabilitacji.
Roboty pozbawią nas pracy? W tych branżach pracownicy boją s...
Nie da się uniknąć dźwigania kartonów czy skrzynek z towarem, materiałów budowlanych bądź worków z węglem na opał, można natomiast sobie nieco ułatwić te zadania. Z pomocą przychodzą choćby wózki do transportu ręcznego. One jednak i tak nie są w stanie zupełnie wyręczyć pracownika.
Szefostwo musi wyjaśnić pracownikom, przed rozpoczęciem przez nich pracy, charakterystykę przenoszonych przedmiotów, np. wytłumaczyć, jak rozkłada się ciężar, ile waży dany przedmiot czy w jaki sposób odnaleźć odpowiedni środek ciężkości. Tyle teoria. Z praktyki wiadomo, że niektórzy zatrudnieni w sklepach, magazynach, na budowie czy w rolnictwie dźwigają więcej niż powinni. To prawnie niedozwolone.
Normy dźwigania w pracy a przepisy
- Są 3 akty prawne, które regulują normy dźwigania i przenoszenia ciężarów podczas pracy. Jest to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac - informuje nadinspektor Mirosław Trojanowski z Państwowej Inspekcji Pracy
Trudno dać krótką odpowiedź na pytanie, jakie są normy dźwigania w pracy ponieważ z przedstawionych wyżej przepisów wynika wiele zależności, m.in. płeć, wiek, stan ciąży. W grę wchodzą także kwestie odległości, na jakie są przenoszone ciężary, czas poświęcony na przenoszenie (praca stała i dorywcza), praca zespołowa.
Warto przeczytać:
Co do odpowiedzialności pracodawcy za nieprzestrzegania przepisów BHP, a takim działaniem jest także nieprzestrzeganie norm dźwigania, zgodnie z art. 283 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca może być ukarany karą grzywny do 30 000 tysięcy złotych.
Dźwiganie ciężarów - praca stała i praca dorywcza
Gdy dany pracownik wykonuje pracę, która wiąże się z podnoszeniem, przenoszeniem ciężarów (np. magazynier, kurier), to jest to praca stała. Praca dorywcza będzie wówczas, gdy pracownik od czasu do czasu dźwiga ciężary. Uwaga: nie wolno w tym wypadku mylić standardowej pracy stałej (etat lub niepełny wymiar etatu) z pracą dorywczą, sezonową czy tymczasową.
Przepisy wskazują, iż praca dorywcza to taka, która jest wykonywana maksymalnie 4 razy w każdej godzinie pracy, jeśli łączny czas wykonywania tejż
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING