Kodeks pracy w art. 108 jasno określa w jaki sposób szef może karać niezdyscyplinowanego pracownika albo takiego, który postępuje wbrew zasadom przyjętym w firmie. Katalog kar porządkowych jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że pracodawca nie może nałożyć na pracownika innej kary niż te wymienione we wspomnianych przepisach. Jeśli jednak szef by się tego dopuścił, to popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Jakie są rodzaje kar przewidziane w kodeksie pracy
Kodeks pracy wymienia dwa rodzaje kar porządkowych. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może zastosować wobec pracownika karę upomnienia lub karę nagany.
- Natomiast za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może również stosować karę pieniężną - informuje Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.
Twój szef cię sprawdza, nawet jeśli myślisz, że tak nie jest
Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 Kodeksu pracy.