L4 w ciąży. Komu przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży. Od kiedy można pójść na L4? Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego w czasie L4

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
123RF
Na zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży może pójść każda kobieta, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub na umowę cywilnoprawną, o ile miała odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

Dość często wśród pań będących w ciąży spotyka się dwa skrajne nastawienia. Część z nich traktuje ciążę jako wskazanie do tego, by wziąć zwolnienie chorobowe, choć sama ciąża chorobą przecież nie jest. Przy takim podejściu kobieta zwykle już w pierwszych miesiącach ciąży odchodzi z pracy na L4 traktując chorobowe jak część przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Z drugiej strony jest grono pań, które niemal do samego rozwiązania pracują i nie wyobrażają sobie odejścia z zajmowanego stanowiska ze względu na ciążę mimo, że formalnie mogłyby pójść na zwolnienie lekarskie. Między tymi skrajnymi postawami znajdują się panie, które wykonują swoje obowiązki zawodowe tak długo, jak jest to możliwe i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ich i dziecka. Tymczasem na decyzję o odejściu na zwolnienie chorobowe wpływ powinny mieć obiektywne czynniki takie jak stan zdrowia matki i dziecka.

Komu przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży?

Każdorazowo o tym czy kobieta w ciąży powinna udać się na zwolnienie lekarskie decyduje lekarz, choć nie musi być to lekarz prowadzący ciążę. W pewnych okolicznościach może być to lekarz rodzinny – decydujące znaczenie ma bowiem choroba, na którą zapadnie kobieta w ciąży.

Panuje ogólna zasada, że do pracy w dużej firmie bardziej stworzone są osoby silnie ukierunkowane na sukces, lubiące rywalizację i osiąganie kolejnych celów zawodowych. Jednak nie tylko takie predyspozycje są kluczem do odnalezienia się w tym środowisku. Ważne są umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

6 zasad, które pomogą nam przetrwać w korporacji. Nie wystar...

O tym czy kobieta w ciąży otrzyma zasiłek chorobowy decyduje rodzaj jej zatrudnienia. O nic nie martwić muszą się te panie, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę (przy czym nie ma tu znaczenia czy pracują na całości czy na części etatu). Dotyczy to również sytuacji, kiedy kobiety w ciąży pracują na podstawie umowy o pracę na czas określony.

L4 w ciąży - umowa zlecenia

Jeśli kobieta w ciąży wykonuje swoje obowiązki w ramach umowy-zlecenia decydujący dla wypłaty ewentualnego zasiłku będzie fakt czy oprócz obowiązkowych składek ciężarna opłacała również dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Wszędzie tam, gdzie kobieta pracowała, ale nie były za nią odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe (albo sama ich nie opłacała) zasiłek chorobowy na czas ciąży nie zostanie przyznany.

Dlatego, o ile to możliwe, warto do ciąży przygotować się również do strony ubezpieczeniowej i zgłosić się do ubezpieczenia odpowiednio wcześniej. Tym bardziej, że prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego przysługuje dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia opłacania składek.

Od kiedy można pójść na L4 w czasie ciąży?

Na L4 w ciąży można pójść od dnia jej stwierdzenia - gdy są do tego wskazania lekarskie. Kluczowe będzie samopoczucie kobiety jak i charakter pracy, którą wykonuje. Jeśli praca wymaga wysiłku fizycznego, obciążona jest silnym stresem, odbywa się w szkodliwych warunkach, a kobieta nie cieszy się najlepszym zdrowiem – możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego już od pierwszych dni ciąży.

Warto przeczytać:

Bywa jednak i tak, że praca wykonywana przez kobietę nie nastręcza większych trudności, jest lekka, a sama pracownica czuje się w ciąży doskonale – wtedy nie ma konieczności wysyłania jej na zwolnienie lekarskie. Jeśli jednak taka decyzja zapadnie wystarczy, że lekarz opatrzy druk ZUS ZLA kodem literowym „B”, by pacjentka miała prawo do wypłacenia świadczenia chorobowego w wysokości 100 procent przez cały okres ciąży, o ile przez ten cały czas przebywa na zwolnieniu chorobowym. Maksymalnie świadczenie chorobowe dla kobiety w ciąży, zatrudnionej na pełen lub część etatu, może być wypłacane przez 270 dni, czyli przez 9 miesięcy ciąży.

Wysokość zasiłku chorobowego w ciąży

Najważniejsza informacja dla każdej kobiety będącej w ciąży i zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jest taka, że każda pani ma prawo do wypłaty 100 procent zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy w ciąży wypłaca pracodawca - o ile zwolnienie nie przekroczy 33 dni.

Jeśli zwolnienie jest dłuższe wtedy od 34 dnia obowiązek wypłaty świadczenia bierze na siebie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taka sytuacja ma miejsce jednak tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia maksymalnie 20 pracowników - jeśli zatrudnienie jest wyższe to na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przez cały okres trwania ciąży jego pracownicy.

Polacy coraz częściej robią zakupy przez internet , wybierają wczasy i konsultują dietę. Zmiany stylu życia tworzą coraz większe możliwości na rynku pracy. Oto popularne e-zawody.

Praca online. 10 najpopularniejszych e-zawodów, które można ...

Wysokość zasiłku stanowi średnie wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy, które poprzedzały miesiąc powstania niezdolności do pracy (w tym wypadku niezdolności do pracy wynikającej z ciąży). Do średniej zarobków wlicza się zasadnicze wynagrodzenie, jak również wynagrodzenia z nadgodzin, wypłaty za czas gdy pracownica przebywała na urlopie, jak również rozmaite premie (w tym uznaniowe). Panie, które zaszły w ciążę, a prowadzą działalność gospodarczą również mają prawo do świadczenia ZUS. Wysokość zasiłku chorobowego w ich wypadku zależy do opłacanej wcześniej podstawy wymiaru składek.

Kontrola kobiet w ciąży na zasiłku chorobowym

Co do zasady przyszłe mamy nie są wzywane przez lekarzy orzeczników ZUS na kontrolę orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Nie oznacza to jednak, że ZUS nie skontroluje co kobiety w ciąży robią w czasie zwolnienia lekarskiego. Również kobiety w ciąży są kontrolowane pod względem prawidłowego wykorzystania L4.

Jeśli kobieta nie jest w stanie wytrzymać ośmiu godzin w pracy, to nie powinna również brać udziału na przykład w pracach polowych czy ogrodniczych albo świadczyć innej pracy zarobkowej dla innego pracodawcy.

Warto przeczytać:

ZUS kontroluje część pracowników na skutek skarg i - napiszmy to wprost - donosów ze strony innych pracowników i pracodawców (bo często oni są płatnikami zasiłku) - ale pewna pula osób kontrolowanych jest wybierana również losowo. W każdej z tych grup zdarzają się również kobiety w ciąży. Bywało już, że ZUS odbierał zasiłek chorobowy kobiecie w ciąży albo nakazywał jego zwrot, gdy wychodziło na jaw, że kobieta w ciąży korzysta z „chorobowego” w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Za taki uznać można nie tylko np. świadczenie pracy, ale w niektórych okolicznościach wyjazd na wakacje czy do rodziny.

Warto pamiętać, że obowiązkiem osoby korzystającej z zasiłku chorobowego (nie tylko tego wypłacanego kobietom w ciąży) jest informowanie pracodawcy lub ZUS (w zależności od tego, kto jest płatnikiem zasiłku) o miejscu, w którym przebywa się na zwolnieniu lekarskim (choć nie musi być to miejsce zameldowania). To pod tym adresem pojawi się ewentualna kontrola inspektorów ZUS. W razie, gdy na miejscu nie zastaną chorej, ta będzie musiała złożyć wyjaśnienia. Od ich wiarygodności zależy czy wypłata zasiłku chorobowego nie zostanie wstrzymana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu