Polacy aktywnie poszukują pracy, nawet mimo spadku liczby dostępnych ofert. „Pozostają zawodowo mobilni lub otwarci na zmianę firmy”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Choć Polacy nie zmieniają pracy wyjątkowo często, to jednak wielu o takiej zmianie myśli. 4 na 10 deklaruje, że szuka obecnie pracy lub w najbliższym czasie planuje zmienić obecną. – W nowej pracy badani dostrzegają szansę na uzyskanie lepszych warunków, większą stabilizację czy na zmianę zawodu na taki, który będzie bardziej odporny na zmiany rynkowe – komentuje dla nas Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

Spis treści

Ilu Polaków zmieniło pracę w ostatnich latach i kto aktywnie poszukuje obecnie nowego zatrudnienia?

Od wielu miesięcy w badaniach prowadzonych przez Pracuj.pl jako jeden z najważniejszych czynników w pracy Polacy podają zgodnie – bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia. Przyglądając się aspektowi mobilności zawodowej na lokalnym rynku, należy wziąć pod uwagę to, że wciąż mierzymy się ze skutkami pandemii, pracujemy w zupełnie innych modelach niż jeszcze trzy lata temu, a na rynek dodatkowo wpłynęły wojna w Ukrainie i wysoka inflacja w Polsce.

Mamy do czynienia z wyjątkowymi warunkami i mogłoby się wydawać, że to zatrzyma pracowników w ich obecnych miejscach zatrudnienia. Rynek im jednak niestraszny – polski pracownik wciąż, nawet w trudnych warunkach (lub szczególnie w trudnych warunkach), poszukuje dla siebie najlepszego miejsca pracy.

– 41 proc. badanych deklaruje, że szuka obecnie pracy lub w najbliższym czasie planuje zmienić obecną. Ten odsetek wzrósł o 5 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. To, co jest jednak warte podkreślenia, to fakt, że aż 84 proc. badanych zaznacza, że nawet jeśli nie szuka aktywnie, to jest otwarta na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka się pojawiła – komentuje dla nas Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

Jak nam tłumaczy, otwartość na propozycje zatrudnienia powoli, ale sukcesywnie wzrasta z roku na rok, wskazując na duży potencjał mobilności zawodowej Polaków. – W nowej pracy badani dostrzegają szansę na uzyskanie lepszych warunków, większą stabilizację czy na zmianę zawodu na taki, który będzie bardziej odporny na zmiany rynkowe – zauważa.

Skwarska, powołując się na dane Pracuj.pl, rok 2022 przyniósł rekordowe ożywienie rekrutacyjne. – Pracodawcy pozostawali aktywni podczas wyzwań gospodarczych. Choć istotna część Polaków jest zainteresowana zmianą pracy, to respondenci odczuwają w ostatnim czasie spadek dostępność ofert – przyznaje.

– Niemal połowa badanych zauważa, że liczba ofert pracy w ich specjalizacji jest mniejsza niż rok temu. Z uwagi na zwiększoną aktywność pracodawców w ubiegłym roku, a szczególnie jego pierwszych kwartałach, z perspektywy kandydatów odczuwalne mogą być spadki, choć ofert pracy nie brakuje – tłumaczy.

Potwierdzają to wyniki Monitora Rynku Pracy Randstad, wzrósł zarówno odsetek tych, którzy twierdzą, że w przypadku utraty zatrudnienia znaleźliby jakąkolwiek pracę (z 84 proc. do 88 proc.) oraz tych, którzy prognozują, że znaleźliby tak samo dobrą lub lepszą posadę (z 63 proc. do 66 proc.).

– Z naszego badania wynika, że więcej osób aktywnie poszukuje pracy, a także więcej osób rozgląda się za nową pracą. Są to osoby, które nie czują się źle w swoim miejscu pracy, ale gdyby pojawiła się lepsza oferta, jeszcze taka, która „wpadnie” do nich sama, czyli np. znajdzie ich rekruter, to one z tego skorzystają i być może wezmą udział w takiej rekrutacji – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek z Randstad Polska i dodaje, że odsetek tych osób łącznie sięga 55 proc., a więc raczej pracodawcy powinni się spodziewać tego, że w najbliższym czasie coraz więcej osób będzie odchodziło z firm.

Dlaczego chcemy zmienić pracę?

Zdaniem ekspertki, wzmożone zainteresowanie zmianą pracy lub otwartość na potencjalne oferty sprawiają, że mamy do czynienia z „innym rozkładem sił na rynku”. Jak tłumaczy, zdarza się, że przyrost liczby kandydatów przekracza zapotrzebowanie rekrutacyjne firm.

– 44 proc. badanych deklaruje, że obecnie szukając pracy, przesyłają oni do pracodawców mniej CV, niż podczas poprzednich poszukiwań zatrudnienia. 40 proc. badanych zauważa także, że zmniejszył się poziom zarobków oferowanych w ogłoszeniach – wymienia.

Co wpływa na decyzję o pozostaniu w firmie?

59 proc. badanych deklaruje, że obecnie nie poszukuje aktywnie nowej pracy i nie planuje zmieniać obecnego miejsca zatrudnienia. Powody, dla których dobrze czują się oni w obecnych firmach, nierzadko są prozaiczne, ale ułatwiające codzienne funkcjonowanie w zawodowej rzeczywistości.

– 41 proc. zaznacza, że nie poszukują oni nowej pracy, ponieważ odpowiada im lokalizacja firmy, w której obecnie pracują – wskazują autorzy badania. Istotna jest także pozytywna kultura organizacyjna – pracy nie poszukują osoby, które odczuwają, że w ich firmie panuje dobra atmosfera (36 proc.). Natomiast 27 proc. badanych jako powód pozostawania w obecnym miejscu podaje dobre relacje z szefem. Co czwarty ankietowany wskazał, że czuje się przywiązana do obecnego pracodawcy, a 22 proc. ma poczucie, że są doceniani. Znaczenie mają oczywiście także kwestie finansów – tak istotne w obliczu wysokiej inflacji. 27 proc. badanych deklaruje, że to odpowiedni poziom zarobków motywuje ich do pozostania w obecnej pracy.

Co czeka rynek pracy?

– Widzimy dziś, że pomimo trudnych warunków rynkowych, które od trzech lat wpływają na rynek pracy, Polacy pozostają zawodowo mobilni lub co najmniej otwarci na możliwość zmiany. Motywuje ich do tego chęć zmiany swojej sytuacji finansowej i poszukiwanie bezpiecznego i stabilnego środowiska pracy, które będzie dla nich remedium na niepewne czasy – tłumaczy.

Skwarska podkreśla, że rynek w najbliższych miesiącach czeka kolejny test związany z trudną sytuacją gospodarczą. – Temu będą przyglądać się zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Niezmiennie jednak można założyć, że rynkowe turbulencje nie zatrzymają kandydatów, a będą napędzać ich w poszukiwaniu dobrych miejsc zatrudnienia – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu