Pracodawca nie może pracownikowi urlopu nie udzielić lub skrócić jego wymiar. Urlop wypoczynkowy jest tak skonstruowany, by pracownik w jego czasie miał czas na zregenerowanie się, odpoczynek i na przykład dłuższy wyjazd. Temu celowi ma służyć między innymi konieczność udania się raz w roku na urlop trwający nieprzerwanie przez 14 dni kalendarzowych. Jak więc może dojść do sytuacji, w której pracownik pozostaje z niewykorzystanym urlopem? Wbrew pozorom dochodzi do niej często.
Niewykorzystany urlop - przyczyny
Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Jedna to organizacja pracy - bardzo często zdarza się, że sprawne funkcjonowanie firmy oparte jest o obecność konkretnych, wykwalifikowanych pracowników. Jeśli ich obecność na miejscu jest niezbędna, pracodawca może wyjątkowo ograniczyć długość urlopu w danym roku, w przeciwnym razie cykl produkcyjny w firmie mógłby zostać zakłócony.
Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...
Bywa również i tak, że pracownik miał zaplanowany wypoczynek, ale tuż przed urlopem zachorował i przebywał na zwolnieniu lekarskim - z urlopu więc nie skorzystał. Niekiedy niewykorzystany urlop to wynik braku porozumienia między pracownikiem a pracodawcą w sprawie daty urlopu - pracownik nie chciał wyjechać w innym niż wybrany przez siebie termin, a pracodawca nie mógł go wtedy udzielić, ale nie chciał też zmuszać pracownika do wyjazdu w okresie, w którym ten wyjechać nie chciał. Przyczyn niewykorzystania urlopu może być wiele, ale żadna z nich nie oznacza, że niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop przepada.